17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Pjesëmarrja e grave në jetën publike si kundërpërgjigje ndaj diskriminimit të tyre

grat malisheveNë Malishevë është mbajtur një takim me gra.Në këtë takim kanë marrë pjesë gratë kandidate për Asamblenë Komunale nga Lëvizja Vetëvendosje! Hidajete Mazreku, Jetmira Vrenezi, Libade Gegaj, Shukrie Elezi,dhe deputetja e Kuvendit të Kosovës Albulena Haxhiu. Në këtë takim u diskutuan për shqetësimet dhe problemet që hasin ç’do ditë gratë e Malishevës.

Ndër problemet që u diskutuan ishin: mungesa e çerdhes, mungesa e një shkolle fillore në lagje pasi shkolla aktuale gjendet shumë larg disa lagjeve të qytetit, shkelja e të drejtave në punë për ato pak gra që punojnë, papunësia e madhe, injorimi i institucional i iniciativave të grave në bujqësi e sektorë tjerë dhe shumë probleme të tjera.

Deputetja Albulena Haxhiu foli për rëndësinë e pjesëmarrjes së grave në jetën politike e publike dhe u shpreh e gatshme të adresoj në Parlament dhe forume të ndryshme çfarëdo problemi që kanë gratë.

Gratë në këtë takim u shprehen të kënaqura që patën mundësi që bashkë me Aktivistet e Lëvizjes VETËVENDOSJE! të flasin për problemet dhe sfidat që ka gruaja sot në Malishevë dhe ti adresojnë disa kërkesa për asamblistet e ardhshme./PrizrenPress.com/

 

Me dimija e me frizurë të vjetër, nuk do ta besoni se si dukej Remzia kur ishte nuse

Remzie Osmani është një ndër këngëtaret më të dashura për publikun. Ajo vazhdimisht e tregon edhe jetën e saj në rrjetet sociale. E në rrjete sociale...

Nderim Gashi shpall kandidaturën për kryetar të Degës së LDK-së në Prizren

Nderim Gashi do të garojë për kryetar të Degës së LDK-së në Prizren. Kuvendi zgjedhor mbahet të dielën. Gashi, tha se qëllimi i tij do të...

Lajmet e Fundit