13.8 C
Prizren
E shtunë, 1 Tetor, 2022

Presidenti Begaj sot nis vizitën dyditore në Kosovë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj më 15 dhe 16 gusht realizon vizitën e parë zyrtare në Kosovë.

Begaj do të takojë drejtuesit më të lartë të shtetit dhe të opozitës në Prishtinë.

Agjenda e vizitës së presidentit shqiptar përfshin takime me presidenten Vjosa Osmani, kryeparlamentarin Glauk Konjufca, kryeministrin Albin Kurti. Begaj do të zhvillojë takim edhe takim me komandantin e KFOR-it dhe me ushtarët e Forcave të Armatosura të Shqipërisë në Kosovë.

Agjenda e plotë:

E hënë, 15 gusht 2022

10:00-10:10 Ceremonia pritëse nga Sh. S. Dr. Vjosa Osmani – Sadriu, Presidente e Republikës së Kosovës

10:10-10:15 Fotografimi i dy Presidentëve (para hyrjes kryesore të ndërtesës së presidencës) Nënshkrimi në librin e miqësisë nga Presidenti i Shqipërisë

10:15-10:30 Takimi Tête-à-tête mes: Sh. S. Dr. Vjosa Osmani, Presidente e Republikës së Kosovës

10:30-11:30 Takim me Presidenten e Republikës së Kosovës Sh. S. Dr. Vjosa Osmani-Sadriu dhe delegacionin

11:45 Nderime para memorialit për Personat e Zhdukur

11:50-12:10 Deklaratë e përbashkët e dy Presidentëve

12:15-12:55 Takim me Kryetarin e Parlamentit të Republikës së Kosovës, Sh. T. Z. Glauk Konjufca

13:00-13:10 Takimi Tête-à-tête me Albin Kurtin, Kryeministër i Republikës së Kosovës

13:00-13:45 Takim me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Sh. T. Z. Albin Kurti dhe delegacionin

15:45 Homazhe tek varri i Presidentit Rugova dhe vendosje e Kurorës

16:35 – 17:00 Homazhe tek varrezat e Familjes Jashari dhe vendosje e Kurorës

Vizitë në shtëpinë muze të Familjes Jashari

 

E martë, 16 gusht 2022

09:00-09:30 Takim me Kryetarin e PDK-së, Z. Memli Krasniqi

09:35-10:05 Takim me Kryetarin e LDK-së, Z. Lumir Abdixhiku

10:10-10:40 Takim me Kryetarin e AAK-së, Z. Ramush Haradinaj

10:45-11:00 Takim me partitë minoritare

11:15-11:45 Takim me Komandantin e KFOR-it

12:20-12:50 Takim me trupat e Forcave të Armatosura Shqiptare, që shërbejnë në KFOR (Pejë)

13:35–14:15 Takim me Kryetarin e Komunës së Prizrenit

14:25-14:45 Vizitë në Kompleksin e Lidhjes së Prizrenit

Më Shumë

Rama: Shqipëria nuk ndalet së luftuari për pastërtinë e luftës së UÇK-së

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka shkëputur një pjesë të fjalimit që e ka mbajtur në OKB që ka të bëj me Kosovën dhe...

Punime në rrjet/ Këto fshatra të Prizrenit nuk do të kenë rrymë

KEDS ka njoftuar për ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe rrugë të rajonit të Prizrenit. 30.09.2022 Punime të domosdoshme për siguri të sistemit Prizren 1. Nga NS...

Lajmet e Fundit