17.8 C
Prizren
E enjte, 6 Tetor, 2022

Prizren, 50 fermerë përfitojnë nga projekti “Hapja e puseve për ujitjen e tokave bujqësore”

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Bujqësi dhe Zhvillim Rural, Agron Limani kanë parë nga afër punimet që janë realizuar në kuadër të projektit “Hapja e puseve për ujitjen e tokave bujqësore ”, nga i cili kanë përfituar 50 fermerë.

Pas kërkesave të shumta që janë paraqitur nga fermerët gjatë vitit të kaluar, të cilët nuk kishin qasje në sistemin e ujitjes për tokat bujqësore, kryetari Haskuka dhe drejtori Limani njoftuan se këtë vit kanë filluar me realizimin e këtij projekti për hapjen e puseve.

“Uji është faktor kryesor për rritjen e prodhimtarisë bujqësore, ndërkaq prodhimtaria është faktor kyç për rritjen e punësimit dhe zhvillimit ekonomik të vendit. Andaj, që nga fillimi i mandatit kemi realizuar projekte të shumta për mbështetjen e fermerëve tanë, ndërkaq gjatë vitit të ardhshëm do të kemi edhe një projekt të madh në këtë drejtim”, deklaroi kryetari Haskuka, i cili falënderoi drejtorin Limani për realizimin e këtyre projekteve.

Mund të jetë një imazh i 1 person, në këmbë dhe natyra

Më Shumë

329 mijë gjoba janë shqiptuar në pandemi – opozita për faljen e gjobave, pozita kundër

Policia e Kosovës ka shqiptua 329 mijë gjoba ndaj qytetarëve përgjatë kohës së pandemisë në Kosovë, raporton Ekonomia Online. Krahas gjobave nga Policia e Kosovës,...

Nuk u dalin pagat mësimdhënësve, Kushaj: Jemi në pritje

Anëtari i Këshillit Grevist të Sindikatës së Bashkuar të Arsimit (SBASHK), Reshit Kushaj ka thënë se pagat e mësimdhënësve për muajin shtator ende nuk...

Lajmet e Fundit