5.8 C
Prizren
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

Prizren, miratohet vendimi për përdorimin zyrtar të gjuhës rome

Kuvendi i Komunës së Prizrenit të hënën ka miratuar vendimin për njohjen e gjuhës rome si gjuhë në përdorim zyrtar.

Ky vendim është përkrahur nga të gjithë kuvendarët prezent. Me këtë rast është theksuar se me këtë vendimmarrje mundësohet që ky komunitet ta ruajë identitetin dhe kulturën e vet.

Njoftimi:

Me iniciativë të Kryetarit Shaqir Totaj, sot, u zgjodh një prej çështjeve më të rëndësishme të komunitetit rom në Komunën e Prizrenit, gjë për të cilën është punuar më shumë se një dekadë që të arrihet në pikën që u realizua sot!

Në mbledhjen e Kuvendit Komunal, u votua pro që Gjuha Rome të njihet si gjuhë në përdorim zyrtar në Komunën tonë.

Me këtë rast, Kryetari Totaj tha se gjuha është jetike për njerëzimin e ky komunitet ka trashëgimi unike dhe ndër prioritetet e Komunës është mbrojtja e të drejtave të komuniteteve si dhe e të gjithë qytetarëve të Komunës së Prizrenit, pa dallim.

Më Shumë

Kryeministri Kurti sot në interpelancë për situatën në vend

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti sot është ftuar në interpelancë për çështjen "Masat urgjente të Qeverisë së Republikës së Kosovës në raport...

110 vjetori i Pavarësisë, bashkon sot kuvendarët e Kosovës e Shqipërisë

Në shënim të 110-vjetorit të pavarësisë Shqipërisë, sot në Tiranë do të mbahet mbledhje e përbashkët e Kuvendit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë.   E...

Moti për sot

Lajmet e Fundit