10.9 C
Prizren
E hënë, 15 Nëntor, 2021

Profili i kryetari të ri të Prizrenit, Shaqir Totaj

Shaqir Totaj është i lindur më 24 dhjetor 1960.

Shkollën fillore dhe gjimnazin e ka përfunduar në komunën e Prizrenit teksa ka diplomuar për ekonomi në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” teksa studimet post diplomatike i ka vijuar në Universitetin e Washingtonit në lëmine e Menaxhmentit dhe Lidershipit Ekzekutiv në Sektorin Publik.

Po ashtu nga TADAT, programi special i FNM-së në Washington është certifikuar si “Ekspert Ndërkombëtar për Performancë të Administratës Tatimore”, njofton Klankosova.tv.

Shaqir Totaj ishte angazhuar në ngritjen e institucioneve të reja pas luftës, ku kishte filluar punë në ATK, teksa kishte mbajtur pozita të ndryshme menaxheriale, si menaxher i zyrës rajonale në Prizren dhe Pejë, menaxher i Drejtorisë së tatimpaguesve të mëdhenj në Prishtinë, njofton Klankosova.tv.

Totaj për tetë vjet e ka udhëhequr klubin e basketbollit “Bashkimi” në Prizren ndërsa për dy mandate ka shërbyer si nënkryetar i Federatës së Basketbollit të Kosovës.

Ai është i martuar me Flutrën dhe ka dy fëmijë, Elenën dhe Adonisin.

Shaqir Totaj mbrëmë mori besimin e qytetarëve të Prizrenit për t’i udhëhequr në katër vjetët e ardhshme.

Totaj dje mori 27 mijë e 17 vota apo 51,01 përqind.

Kujtojmë që Totaj ishte në garë më Haskukën edhe në zgjedhjet lokale të 2017-tës, ku në raund të parë kishte fituar 19 mijë e 869 apo 29,75 përqind të votave, kurse kundër kandidati i tij kishte 14 mijë e 967 apo 22,41 përqind të votave.

Por në raund të dytë, Haskuka kishte dalë i pari. Ai fitoi 25 mijë e 949 apo 50,36 përqind të votave, kurse Totaj, 25 mijë e 577 apo 49,64 përqind.

Më Shumë

Demi Rose ndez rrjetet sociale me fotot e fundit

Demi Rose ka treguar të pasmet e saj derisa ka bërë një fotosesion tepër të nxehtë ku në pah, pos gjoksit, kësaj radhe vjen...

Voton Mytaher Haskuka: Është një ditë për katër vite

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e LVV-së, Mytaher Haskuka, ka hedhur votën e tij në një qendër votimi. “Është një ditë për katër...

Trajneri i Greqisë: Nuk do të jetë aspak e lehtë ndeshja kundër Kosovës

Greqia nesër do të zhvillojë ndeshje në stadiumin “Toumba”, në të cilin me fillim nga ora 20:45 e pret Kombëtaren e Kosovës. Ndeshja e nesërme...

Policia kërkon që shoferët t’i kenë pajisjet dimërore nga 15 nëntori

Policia e Kosovës përmes një komunikate për media ka kërkuar që drejtuesit e automjeteve të kenë pajisjet dimërore për automjetet e tyre. Në njoftimin e...

Sigal Prishtina fiton ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Bashkimit me rezultat 73:62 (22:17, 22:16, 15:11, 14:18), në kuadër të javës së dhjetë në Art Motion Superligën...

Rrahje masive në Zhur të Prizrenit

Një rrahje masive ka ndodhur në Zhur të Prizrenit. Policia ka dal në vendngjarje. Raport i policisë Më datën 10 nëntor 2021 në orën 01:10, Policia në...

Szunyog në Prizren: Pjesëmarrja në zgjedhje mundësi për të qen vendimmarrje

Shefi i Zyrës së BE-së në Prishtinë, ambasadori Tomash Szunyog ka qëndruar sot në qendrën e votimit “Abdyl Frashëri” në Prizren, për të përcjellë...

Haskuka prezanton projektet në fushën e trashëgimisë, kulturës dhe turizmit

Kryetari i Prizrenit, njëherësh kandidati i LVV-së edhe për një mandat në krye të kësaj komune, Mytaher Haskuka, ka prezantuar sot projektet në fushën...

Milan-i ka gati 80 milionë euro për të “blinduar” tre futbollistë

Pasi humbën Donnarumma-n dhe Calhanoglu-n me parametra zero, në afatin e fundit kalimtar veror, drejtuesit e klubit të Milan-it nuk donë që të bëjnë...

Një pjesë e bjeshkës në Restelicë në zjarr, rrezikohen për banorët

Një pjesë e bjeshkës së fshatit Restelicë të Dragashit është përfshirë nga zjarri të enjten. Për shkak të kushteve, njësitë policore dhe zjarrfikësit nuk kanë...

Dënohet me 16 vite burg bosi 38 vjeçar shqiptar i mafies

Bosi i mafias Viterbo, Ismail Rebeshi, dënohet me 16 vjet burg për tregti të heroinës dhe marihuanës në bregdetin roman. Rebeshi, i cili do të...

VIDEO/ Si festoi mbrëmë Prizreni?

Shaqir Totaj nga Partia Demokratike e Kosovës do të udhëheq komunën e Prizrenit në katër vjetët e ardhshme. Kjo shënon edhe rikthimin e PDK-së në...

Mbi 41 milionë euro pasuri të paligjshme të sekuestruara në Kosovë

Mbi 41 milionë euro llogaritet të jetë vlera e pasurisë së paluajtshme, të përfituara në mënyra të paligjshme, që është konfiskuar e sekuestruar nga...

113 vjet nga Kongresi i Alfabetit

Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që...

Antonela habit me deklaratën: Jam dashuruar me burrë të martuar

Ish-konkurrentja e emisionit “Për’puthen”, Antonela Berisha, ka rrëfyer pa dorashka për jetën e saj në “E diell”. Ajo ka treguar se është dashuruar me burrë...

Vetëvendosje akuzon PDK-në për presion ndaj votuesve në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje, dega në Prizren, ka akuzuar Partinë Demokratike të Kosovës se përmes militantëve partiakë po iu bënë presion dhe trysni qytetarëve. Shefi i shtabit...

Lajmet e Fundit