-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Pronari i “Besa Trans”: Pse nuk isha në atë autobus, të vdisja edhe unë

Pronari i agjencisë së udhëtimit “Besa Trans”, Bekim Haxhiu, foli për herë të parë pas aksidentit të tmerrshëm në autostradën “Struma” të Bullgarisë dhe dha detaje rreth udhëtimit dhe autobusit që u dogj, duke vrarë 45 persona, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Haxhiu tha se autobusi i ishte nënshtruar një kontrolli teknik para udhëtimit për në Turqi dhe ishte plotësisht funksional. Ai përjashton mundësinë që disa nga pasagjerët të kenë gëlltitur substanca të ndezshme. Ai konfirmon se ai dhe familja e tij kanë qenë pjesë e udhëtimit dhe se kanë udhëtuar me autobusët e tjerë.

Pronari i agjencisë thotë se deri më tani nuk ka folur për mediat pasi ka qenë në shok, por ndërkohë po bashkëpunon me autoritetet hetimore për të zbardhur shkaqet e aksidentit.

“Thashë me vete: pse nuk isha edhe unë në atë autobus, të vdisja edhe në autobus. E kam menduar shumë herë këtë”, tha Haxhiu për “BNT”.

Ai thotë se në turet që organizonin, ai dhe familja e tij shpesh udhëtonin dhe kështu ishte edhe këtë herë. Ai dhe gruaja e tij po udhëtonin në autobusin e parë dhe fëmijët e tij ishin në një nga autobusët e tjerë. Aksidentin e tmerrshëm e mori vesh në kufi, në dalje nga Bullgaria.

“I thashë të më çojnë në vend, të shoh me sytë e mi se çfarë ka ndodhur atje”.

Ai është kthyer me taksi në vendin e aksidentit, ku ka qëndruar për disa orë. Autobusi ka qenë nën kontroll teknik tre javë para aksidentit dhe para çdo udhëtimi çdo veturë ka shkuar në servis, tha Haxhiu.

“Para se të nisemi për në Turqi, i bëjmë shërbim, i kontrollojmë, madje edhe kur mbërrijmë në Stamboll, ndërsa atje shkojmë për shërbim, transportim pasagjerësh, për të parë se si është situata. Gjithçka ishte mirë gjatë rrugës dhe kur ishim atje për shërbim. Kur ka diçka, na thonë ta rregullojmë menjëherë”.

Ai mohon se në autobus janë vendosur tuba me karburant të injektuar ilegalisht. Për shkak të kontrolleve të rrepta në kufijtë bullgarë, përjashtohet mundësia që ndonjë nga udhëtarët të ketë sjellë lëndë të ndezshme.

“Në çdo autobus ka tuba, janë me ujë, çdo autobus duhet t’i ketë për çdo rast. Është ujë rezervë. Ka kontrolle të rrepta gjatë hyrjes në Bullgari, bagazhet, shoferi, gjithçka që transmetohet”, tha ai./Telegrafi/

Më Shumë

Vdes Kristë Dulaj

Ka ndërruar jetë punëtori i QKMF-së në Prizren, Kristë Dulaj Njoftimi për vdekjen e tij është bërë nga drejtori i QKMF-së, Xhevat Elezkurtaj. “Një humbje e...

Afro 1500 tiketa trafiku brenda 24 orëve në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë shqiptuar 1468 tiketa trafiku, ka njoftuar Policia e Kosovës. Sipas raportit të Policisë gjatë kësaj periudhe janë...

IKSHPK: Vaksiohuni se Omicron po përhapet me intensitet të lartë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të respektojnë masat antiCOVID-19. IKSHPK ka theksuar se varianti Omicron...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person ka vdekur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia, i njëjti jetonte vetëm dhe është gjetur nga të afërmit pa shenja jete. Në vendin...

”Le Monde” analizon veprën e Ismail Kadaresë

Kadare vjen i përkthyer në gjuhën frënge, nga violinisti i njohur, Tedi Papavrami.  Me botimin në frëngjisht të kësaj vepre të shkrimtarit shqiptar me famë...

Kush ishte Isa Boletini? Jeta dhe vepra e heroit kombëtar

Isa Boletini u lind më 15 janar të vitit 1864 në kullën e familjes në Boletin, pranë Mitrovicës, asokohe në sundimin e Perandorisë Osmane,i...

Pamje: Qytetari nga Suhareka sulmohet brutalisht nga tre persona në Prizren

Një qytetar nga Suhareka është përballur me një sulm të tmerrshëm nga tre persona, në orët e para të së shtunës, në Prizren. Sinjali...

“Jep dorëheqje ose 60 plumba i ke në kokë”/ Duka e zbulon mesazhin që e mori pak para shpërthimit

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka folur përsëri për shpërthimin e tritolit të vendosur në banesën e tij. Duka tha se nuk...

Kanoset zyrtari i Gjykatës Themelore në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në Prizren është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar, pasi që ka kanosur viktimën mashkull kosovar, zyrtar...

Spitali i Prizrenit: 7 pacientë në trajtim nga COVID-19

Në Shërbimin Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës në trajtim janë 117 pacientë të konfirmuar me COVID-19 pozitivë dhe 36 të tjerë post-COVID-19. Me oksigjeno-terapi...

Caktohet ekspertizë financiare në gjykimin ndaj menaxherit të prokurimit në Dragash

Pranë, Departamentit për Krime të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka vazhduar edhe sot gjykimi ndaj të akuzuarit Nuro Ismaili., i cili po...

Horoskopi për ditën e sotme, 23 janar 2022

Parashikimi i yjeve për ju sot. Dashi Motivoni veten për të qenë më optimistë. Kjo do të rrisë besimin dhe përshtatshmërinë tuaj. Kjo është një ditë...

Të gjitha rrugët në Malishevë janë të kalueshme

Të gjitha rrugët në Komunën e Malishevë janë të kalueshme përfshi edhe rrugët në vendbanimet malore. Të gjitha rrugët kryesore që lidhin fshatrat e Komunës...

“Izraeli humbet shumë nga një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”

Në takimin e tij me Vladimir Putin në Soçi tetorin e 2021-shit, Naftali Bennett propozoi mbajtjen e një samiti midis presidentit rus dhe homologut...

Dy të vdekur e 2.707 raste pozitive sot në Kosovë

Dy persona kanë vdekur si pasojë e koronavirusit të martën në Kosovë, derisa nga 11.144 testime, 2.707 prej tyre kanë rezultuar pozitivë. Ministria e Shëndetësisë...

10 vjet nga fillimi i dialogut për liberalizimin e vizave – shtetet e rajonit morën liberalizmin për më pak se katër vjet

Kosova vazhdon të jetë vendi i vetëm në Evropë qytetarët e së cilës nuk gëzojnë të drejtën për lëvizje të lirë. Edhe pas 10 vjet...

Lajmet e Fundit