-3.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Prova e parë

Kryesia-637x424Jakup Krasniqi, si Kryeparlamentar i legjislaturës së kaluar, bashkë me Kryesinë e Kuvendit dhe përfaqësuesit e partive politike që janë certifikuar në zgjedhjet e 8 qershorit, do të mblidhen sot në orën 11:00 për ta caktuar rendin e ditës së seancës konstituive.

Duke qenë se drejt seancës së 17 korrikut shkohet me qëndrimin e palëkundur të PDK’së dhe Koalicionit Opozitar LDK-AAK-Nisma, se atyre u takon e drejta për ta propozuar Kryeparlamentarin, kaosi duket të jetë i pashmangshëm.

Testi i parë i krizës do të mund të shfaqet sot, në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit, nëse tejkalohet Rregullorja e Kuvendit.

Sipas Rregullores, Jakup Krasniqi ka kompetencë vetëm për udhëheqjen e mbledhjes dhe caktimin e rendit të ditës, ndërsa në këtë mbledhje punohet vetëm mbi bazën e dokumentacionit zgjedhor të certifikuar nga KQZ.

Me këtë dokumentacion zgjedhor, në bazë të të cilit caktohen ulëset në Kuvend, PDK del si grupi më i madh parlamentar. Por, çështja komplikohet me deklarimin e LDK-AAK-Nisma për formimin e grupit të tyre të përbashkët parlamentar, pas zgjedhjeve.

Nëse gjatë kësaj mbledhjeje përgatitore Koalicioni Opozitar hap çështjen e njoftimit për formimin e grupit të tyre, atëherë pritet të shpërthejë debati me interpretimet ligjore dhe precedentët lidhur me “grupin më të madh parlamentar”.

Jakup Krasniqi, ditë më parë, ka deklaruar për Politko.net, se nuk pret që të bllokohet ky takim, sepse, siç është shprehur ai, do të punohet mbi përvojat e mëparshme dhe bazuar në Rregulloren e Punës.

Më Shumë

Reagon Veliaj: Rruga ‘Ibrahim Rugova’ s’është shkurtuar, fola me Ukën, po e planifikojmë edhe një shtatore

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, ka dalë me një sqarim rreth debatit që është shkaktuar dje, pas pohimeve se një rrugë që mban emrin...

Projektligji i ri për lirinë fetare është rigoroz sa i përket mbarëvajtjes fetare në Kosovë

Faik MIFTARI Në Republikën e Kosovës për momentin në fuqi është Ligji Nr. 02/L-31 për lirinë fetare në Kosovë i aprovuar qysh në vitin 2006...

Lajmet e Fundit