19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Pse Isa Mustafa nuk po e shkarkon ministrin Jabllanoviq?

Mustafa-JabllanoviqProfesori i çështjeve juridike, Riza Smaka, thotë se kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa nuk mund të marr një vendim për shkarkimin e ministrit për Kthim dhe Minoritete, Aleksandër Jabllanoviq, për arsyen se Lista Serbe mund të reagoj disfavorshëm ndaj tij.

“Koalicioni ndërpartiak PDK- LDK, në parim është fragjil dhe delikat aq më parë kur Lista Srpska është pjesë e tij me kondita të caktuara. Kryeministri druan që Lista Srpska mund të reagojë në disfavorin qeveritar të cilit ai i druan jo pak! Poashtu së pakut deri më tani kryeministrit i mungoj vendosmëria e premierit të vendit për të reaguar me konsekuencë shtetërore për shkak në vendin tonë pos vështirësive dhe problemeve të shumta e të ndryshme, linden protestat e fuqishme nga qytetarët e disa subjekte politike”, thekson Smaka, shkruan Gazeta Blic.

Sipas tij, sentenca “Shumë pushtet shumë përgjegjësi”, është e panjohur për kryeministrin Mustafa.

“Sentenca romake ‘Shumë pushtet shumë përgjegjësi’ si duket për kryeministrin e vendit është e panjohur, së paku deri më tani”, thekson profesor Smaka.

Më Shumë

Jasharaj, Murati dhe Nagavci sot në Komisionin për Arsim

Po bëhen gati një muaj që ka filluar greva në arsim dhe nuk po dihet se kur ajo do të përfundojë. Megjithëse ka pasur disa...

Vdes në moshën 33-vjeçare aktori i “Heartland”, Robert Cormier

Aktori Robert Cormier, i cili luajti rolin e Finn Cotter në serialin televiziv kanadez “Heartland”, ka vdekur në moshën 33-vjeçare. Cormier vdiq të premten, sipas...

Lajmet e Fundit