-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Putin i siguron punë firmës shtetërore Rosatom në Argjentinë

puutiniiMarrëveshjet u nënshkruan pasi që Putin ishte në turneun e tij në Amerikën Latine dhe me këto marrëveshje do të rritet ndikimi i Rusisë në këtë regjion.

Marrëveshja u nënshkrua të shtunën në mbëmje, pas takimit në mes të presidentes së Argjentinës, Cristina Fernandez de Kirchner dhe Putinit.

Marrëveshjet mbi energjinë bërthamore do të mundësojnë që korporata e madhe ruse e energjisë atomike, Rosatom, të përfshihet në ndërtimin e njësive bërthamore në uzinën e energjisë në Argjentinë, e cila quhet Atucha 3.

Shteti i Argjentinës është dëshpërimisht duke kërkuar investime të huaja, pasi që është duke u përballur me një “falimentim” të mundshëm, pasi që investitorët kishin refuzuar që të paguanin për borxhin e saj.

Ndalese e parë e Putinit në Amerikën Latine ka qenë Kuba, kurse pas kësaj ai bëri një vizitë të papritur në Nikaragua.

Në Kubë, Putin u takua edhe me Fidel Castron, ish-liderin e këtij vendi, i cili ka brajktisur të gjitha postet partiake e qeveritare pas sëmundjes së rëndë dhe disa operimeve.

Putini është duke shikuar mundësitë për të forcuar lidhjet me shtetet e Amerikës Latine, në mënyrë që këssisoj pjesërisht të balancojë rënien që ka pasur sa i përket marrëdhënieve me shtetet e Perëndimit prej ndërhyrjes së Rusisë në Ukrainën fqinje.

Më Shumë

Haradinaj: Kosova synon të jetë në NATO dhe në rresht me shtetet prijëse të demokracisë në botë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj ka takuar Drejtorin e Departamentit të Mbrojtjes për Evropë dhe Politikat e NATO-s, Andrew...

Arrestohet një person në Prizren

Një person i kërkuar është arrestuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. PKK Vërmicë 03.02.2023-15:10. Në bazë të urdhëresës së lëshuar...

Lajmet e Fundit