16.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Qeveria miraton pagën minimale, 250 euro neto

Qeveria e Kosovës sot në mbledhje ka miratuar Projektligjin që e cakton pagën minimale në vlerë prej 264 euro bruto ose 250 euro neto.

Kështu u vendos në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës.

Po ashtu u vendos për heqjen tatimit për 250 euro pagë.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Kryeministri i vendit, Albin Kurti tha se pavarësisht sa është lartësia e pagës, për pjesën e 250 eurove nuk do të ketë tatim në pagë.

Ndërkaq, ministri Financave, Hekuran Murati tha se nevojitet të ndryshohen ligjet që ndërlidhen me pagën minimale. /Telegrafi/

Më Shumë

Prizren: Vetura hyn në anën e kundërt të rrethrrotullimit dhe godet një tjetër

Një aksident trafiku ka ndodhur sot rreth orës 11:00 te rrethrrotullimi për në Spitalin e Prizrenit. Atje një veturë ka hyrë në anën e...

Mbi 7 mijë e 200 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se në vend vazhdojnë të mbesin edhe 7 mijë e 221 raste aktive me COVID-19. Dje, në Kosovë...

Lajmet e Fundit