19.8 C
Prizren
E martë, 21 Maj, 2024

“Qeveria Muja” shpenzoi 46 mijë euro vetëm për dreka

Shtepia e Bardhe-PrizrenKomuna e Prizrenit për gjashtë muajin e parë të këtij viti ka shpenzuar hiq më pak se mbi 46 mijë euro vetëm për dreka zyrtare. Drejtori për Buxhet dhe Finaca, Mehmet Butuc ka konfirmuar shpenzimet e bëra nga “Qeveria Muja”.

Ai tha se këtë vit janë bërë edhe pagesat e disa borxheve paraprake të vitit të kaluara. “Nga 46 mijë e 355 eurot që figurojnë si shpenzime për dreka zyrtare rreth 4 mijë euro janë borxhet e vitit të 2012”, tha Butuc për KD.

Shefi i GP të LDK-së, Haziz Hodaj tha ndërkaq se këto shpenzime tregojnë se ky pushtet nuk është interesuar për nevojat e qytetarëve, por vetëm për rehatin dhe luksin e vet. ”Përderisa një përqindje jo e vogël e qytetarëve nuk kanë gjërat elementare të jetesës, pushtetarët janë përkujdesur vetëm për luksin e vet”, tha Hodaj.

Monitoruesja e OJQ ”Ec Ma Ndryshe”, Elmedina Baxhaku tha se kryetari i Komunës së Prizrenit, duhet të tregohet i kujdesshëm në shpenzimin e parasë publike. “Kryetari i Komunës e ka obligim ligjor dhe moral që të menaxhojë me përgjegjësi paratë e taksapaguesve të Prizrenit”, tha Baxhaku./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Isni Kilaj arrin në Kosovë pasi u lirua nga Gjykata Speciale

Ish-kryetari i Malishevës, Isni Kilaj, u lirua në Kosovë sot, më 15 maj, me kushte të rrepta, në bazë të vendimit të gjykatësit të...

Sot Ylli – Trepça, finalja e katërt e serisë finale

Sot në Therandë zhvillohet përballja e katërt finale mes Golden Eagle Yllit dhe Trepçës. Mitrovicasit po udhëheqin 2:1 në serinë finale dhe nëse fitojnë do...

Lajmet e Fundit