24.8 C
Prizren
E enjte, 18 Gusht, 2022

Qyteti më i mirë në botë? Kush tjetër?!..

Është në Spanjë, qyteti ku kalohet më bukur!

Gazeta britanike, “The Telegraph” në rubrikën e udhëtimeve, përzgjedh Barcelonën… Për diellin, largësinë nga aeroporti, hotelet me pesë yje, restorantet me yje “Michelin” dhe plazhet.

“Barcelona kombinon gjithçka që është më tërheqëse në qytetet mesdhetare, me ndikimin kulturor dhe dizajnin e qyteteve në veriun e ftohtë” -citon “The Telegraph”.

“Barcelona ka plazhe spektakolare, ku mund të argëtohesh dhe të bësh sporte në mëngjes, pasdite dhe natë.

Vlen të përmenden gjithashtu, 19 restorantet me yje “Michelin” dhe 39 hotelet me pesë yje, po ashtu se aeroporti ndodhet vetëm 11 kilometra nga qendra e qytetit, i lidhur shumë mirë me autobus, metro dhe tren”– shton tabloidi.

Barcelona ka marrë 588 nga 810 pikët e mundshme në kategori si oferta kulturore, histori, arkitekturë, gastronomi, apo siguri; 32 pikë mbi qytetin e renditur në vendin e dytë, që është Sidnej.

Në vendin e tretë në klasifikim, vjen Kejp Taun, në të katërtin Lisbona dhe në të pestin, Venecia.

Më Shumë

Zjarr në një kishë në Egjipt, vdesin 41 persona

Të paktën 41 persona kanë vdekur nga zjarri në një kishë në qytetin egjiptian të Gizës. Flakët shpërthyen derisa 5 mijë besimtarë u mblodhën për...

Gola në fushë e grushta jashtë, derbi i Londrës spektakël pa fitues

Barazim 2-2 në derbin e zjarrtë të Londrës mes Chelsea dhe Tottenham, përballje që pati gjithçka brenda saj. Gola të bukur, raste flagrante të...

Lajmet e Fundit