33.8 C
Prizren
E martë, 16 Korrik, 2024

Renditja e FIFA-s: Shqipëria ngjit tre vende

FIFA ka publikuar renditjen më të fundit të ekipeve kombëtare. Shqipëria falë paraqitjeve të mira në kualifikueset e shtatorit të Euro 2024 ka arritur të ngjitet me tre vende duke u pozicionuar e 62-ta në botë.

Organi qeverisës i futbollit botëror ka bërë përditësimin më të fundit në renditjen e kombëtareve që mban datën 21 shtator 2023. Argjentina qëndron në vendin e parë. Franca, Brazili, Anglia, Belgjika, Kroacia dhe Holanda vijnë më pas dhe nuk kanë ndryshuar pozicion nga renditja e një muaji më parë.

Portugalia tashmë, me renditjen e re, ka rrëmbyer vendin e Italisë, duke kaluar e 8-ta, ndërsa italianët të 9-ët. Spanja mbyll “top 10” përsëri.

Shqipëria ka kaluar nga vendi i 65-të në botë në vendin e 62-të. Kujtojmë se në kualifikueset e shtatorit, kuqezinjtë arritën një barazim 1-1 në Çeki dhe një fitore 2-0 ndaj Polonisë në Tiranë.

Kosova nga vendi i 109 ka zbritur në vendin e 111. Për “Dardanët” ka ndikuar forma e dobët në kualifikuese, sidomos humbja 2-0 ndaj Rumanisë. Ata morën dhe një barazim 2-2 me Zvicrën në Prishtinë.

Renditja e radhës e FIFA-s pritet të zbulohet pas një muaji, kur të luhen ndeshjet ndërkombëtare të tetorit.Albanian Post

Më Shumë

Temperaturat deri në 38 gradë sot në Kosovë

Për sot parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell dhe jashtëzakonisht i nxehtë. Kujdes! Rreziku i dehidrimit dhe goditjës së nxehtësisë nëse qëndroni jashtë...

Hyn në fuqi vendimi për ndalimin e qarkullimit të automjeteve me peshë mbi 7.5 tonë

Nga sot ka hyrë në fuqi vendimi për ndalimin e qarkullimit në autoudhë, rrugë nacionale dhe rajonale për të gjitha automjetet e transportit të...

Lajmet e Fundit