-0.2 C
Prizren
E enjte, 28 Janar, 2021

Rocku përballë racizmit

Nuk ka arsye përse duhet mohuar se heavy metali ka një lidhje më të komplikuar me racën sesa shumë prej ndjekësve të saj do të dëshironin ta pranonin apo kundërshtonin. Pjesa më e zymtë, dëshmi për racizmin e hapur është që ka vendosur brenda vetes edhe “black metal” këta 30 vjetët e fundit, ndjekur nga shembulli i racizmit të hapur nga Varg Vikernes, anëtar i “Mayhem” dhe “Burzum”. Tani është edhe një zhanër që njihet si “metali kombëtaro-socialist i njerëzve me ngjyrë”.

Pastaj është edhe fakti se si u krijua zhanri metal. Themeluesit në fund të viteve ’60 dhe në fillim të viteve ’70 ishin ende duke luajtur muzikë që rrjedh nga zhanri blues (edhe “Black Sabbath” filloi si një bend blues-rock. Bateristi i tyre Bill Ward, i mbushi incizimet e tyre me melodi të inspiruara nga jazzi), transmeton KOHA.

Gjersa kërkonim një libër për metalin e hershëm, sociologu Keith Kahn-Harris dhe unë diskutuam sesi kodifikimi i metalit një dekadë më vonë, a ashtu diçka, pas incizimit të parë të “Sabbath”, ishte një proces i heqjes se melodive të blues, kështu që origjina e “Black metal” është pikërisht nga këta tinguj. Kjo nuk është diçka e keqe – thotë ai dhe potencon se muzika punk ka bërë gati të njëjtën në evolucionin e tij nga R&B në pub rock – por që ka ndodhur.

Kështu që, ka qenë prekëse të shohësh se sa shumë reagime ka pasur nga bota e metalit për protestat “Black Lives Matter” jo duke rrudhur krahët, por duke treguar se ndonjëherë gjëja e duhur për të bërë është që të flasësh. Një nderim për “Black Sabbath” për printimin e bluzave ku logoja e tyre nga albumi “Master of Reality” është kthyer në “Black Lives Matter”. Respekt për Serj Tankin nga grupi “System of Down”, që ka bërë një deklaratë të qartë: “Koordinohuni online dhe bllokoni çdo rrugë dhe detyrojeni regjimin që të largohet. Ka ardhur koha. Të ka ardhur koha @realdonaldtrup”. Respekt për të gjitha grupet e metalit që janë bërë bashkë në “Bandcamp” për të grumbulluar para për BLM.

Një nderim i madh, po ashtu për Axl Rose – teksti i të cilit në “One in a Million” është i zhveshur nga racizmi dhe ofendimi – për dy fakte që “Guns N’Roses” ka mbështetur BLM në “Instagram” dhe për faktin se Rose në mënyrë të qartë është pozicionuar kundër Donald Trumpit.

“Mediat e dobëta nuk janë duke bërë çdo gjë brenda fuqive të tyre për të nxitur urrejtje dhe anarki, këtë po e bëni ju”, ka shkruar ai në “Twitter”. “Ne e dimë se çfarë po bëni ju, ju jeni lajmet e rrejshme dhe të dëmshme, arsyetim i neveritshëm i një personi me agjendë të sëmurë, ne mund të punojmë përtej jush me çfarëdo që na duhet për të pasur një të ardhme më të fuqishme dhe më të mirë”.

- Advertisement -

Më Shumë

“Ortakolli” i Prizrenit mbështet kandidatët e LDK-së

Kandidatët për deputetë të LDK-së në Prizren, të shoqëruar edhe nga Lumir Abdixhiku, kanë takuar simpatizantët dhe anëtarët e LDK-së në lagjen “Ortakoll” të...

Balaj Halimaj: Nuk përjashtojmë mundësinë e një koalicioni me LDK-në

Zëvendës-kryeministrja e Kosovës në detyrë Albulena Balaj Halimaj nuk ka përjashtuar mundësinë e një koalicioni mes partisë ku aderon, NISMA dhe LDK-së. Zonja Halimaj theksoi...

122 raste aktive me COVID-19 në Malishevë

Komuna e Malishevës ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit një person në territorin e kësaj komune është shëruar nga COVID-19,...

Prizren, 11 aktakuza kundër 12 personave

Në raportin 24 orësh të Prokurorit të Shtetit thuhet se janë ngritur tetëdhjetekatër (84) aktakuza kundër tetëdhjetenëntë (89) personave, për vepra të ndryshme penale. Poashtu...

Policia e Prizrenit arreston një person të kërkuar nga INTERPOL-i

Policia e Kosovës, në vazhdën e bashkëpunimit me INTERPOL-in, ka arrestuar në rajonin e Prizrenit një person të kërkuar nga autoritetet e Republikës së...

Haradinaj nga Prizreni rithekson idenë e bashkimit me Shqipërinë, nëse Kosova s’anëtarësohet në NATO

Kryetari i  Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, dhe kandidati për President, Ramush Haradinaj, ka thënë se fokusi i tij si i pari i vendit...

Joe Biden shfuqizon një urdhër të Donald Trumpit

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden e ka shfuqizuar urdhrin e Donald Trump për ndalimin e amerikanëve transgjinorë në ushtri. Ndalimi u bë nga Trump gjatë...

Prizren, dështon gjykimi për korrupsion

Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore, ndaj Nexhmedin Musliut, ish-inspektor i ndërtimit në Prizren, i akuzuar për...

Është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ku palë e paditur është Loyola Gymnasium

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren është mbajtur seanca e shqyrtimit kryesor ku palë e paditur është Loyola Gymnasium. Seanca e sotme filloi me...

Kandidatët e VV-së për deputetë në Prizren marrin mbështetje në Randobravë

Kandidatët për deputetë të Vetëvendosjes në Prizren kanë marrë mbështetje nga votuesit e fshatit Randobravë. “Sonte, edhe Randobrava i tha PO referendumit të 14 shkurtit”,...

Gjykata e Apelit kthen në rigjykim rastin e ish-isnpektorit të ndërtimit në Prizren, i dënuar për korrupsion

Gjykata e Apelit, e ka kthyer në rigjykim, rastin ku i dënuar për kepërdorim të detyrës zyrtare me 3500 euro gjobë, është ish-inspektori i...

Katër ministra në Qeverinë e Zimbabvesë vdiqën nga koronavirusi

Katër ministra në Qeverinë e Zimbabvesë kanë vdekur nga koronavirusi, tre prej tyre në dy javët e fundit, gjë që tregon një përhapje të...

Odegaard arrin marrëveshje me gjigantin anglez

Martin Odegaard është në prag të bashkimit me klubin nga Liga Premier, Arsenali, në një marrëveshje huazimi deri në fund të sezonit.Norvegjezi ka filluar...

Nezir Çoçaj përfundon intervistimin disaorësh nga Dhomat e Specializuara

Kandidati i PDK-së për deputet, Nezir Çoçaj, nga Prizreni, është intervistuar sot nga gjyqtarët e Dhomave të Specializuara për disa orë në cilësinë e...

Gjendet një person pa shenja jete në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij. Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur të mërkurën rreth orës 02:25,...

Selmanaj në Piranë: LDK-ja garanton të ardhme të ndritur për vendin

Zëvëndëskryeministri në detyrë, Driton Selmanaj ka thënë se LDK-ja garanton të ardhme të ndritur për vendin.Selamanaj ka qenë në Piranë për të cilën tha...

Lajmet e Fundit