-2.8 C
Prizren
E mërkurë, 27 Janar, 2021

Rukiqi e quan hipokrizi kërkesën e partive për respektim të masave

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi në një intervistë për Ekonomia Online e ka konsideruar të padrejtë që nga qytetarët po kërkohet respektim i masave për parandalimin e koronavirusit, derisa subjektet politike po mbajnë tubime.

Madje, Rukiqi e ka quajtur hipokrizi pasi që institucionet po bëjnë thirrje për respektim të ligjit, kurse këtë të fundit në të njëjtën kohë po e shkelin ligjin.

I pari i OEK-ut, mes tjerash, ka kërkuar që këtë javë të ketë lirim të masave dhe së paku të hiqet ora policore dhe të zgjatet orari i punës.

“Mirëpo kjo tash kthehet në padrejtësi ndaj këtyre bizneseve dhe ndaj një numri të madh të qytetarëve. Prandaj ne kemi thënë që është paradoksale që të kërkohet respektimi i masave i orarit dhe numrit që në vendimin e fundit thuhet që më shumë se katwr persona mund të qëndrojnë në një vend. Dhe kjo është njëfarë lloj hipokrizie e llojit për shkak se nëse fton për sundim të ligjit atëherë në të njëjtën kohë po e shkel ligjin”.

Ai ka përmendur edhe rastet ku qytetarëve ju bëhet thirrje që pas orës 20:00 të rrinë në shtëpitë e tyre, përderisa një grup i caktuar qytetarësh ftohen në tubime politike.

“Ky është problem për të gjithë qytetarët, qytetarëve iu thuhet që rrini në shtëpi në ora tetë mos e ushtroni të drejtën e punës apo të lëvizjes ndërsa një grup qytetarësh të cilët ftohen në tubime politike dhe shfrytëzohen vendet të cilat ju kanë thënë mos me punuar siç janë hotelet, sallat e ndryshme për organizimin e ngjarjeve, ahengjeve në të njëjtat vende ku ka restreksion strikt që as 50 persona të mos mblidhen dhe të mos organizohen as konferenca”, ka thënë ai.

Rukiqi ka shtuar se në të njëjtat vende po mbahen tubime politike me numër të madh të qytetarëve të cilët ftohen nga partitë politike.

|Me rëndësi është që një grup i qytetarëve dhe bizneset janë të diskriminuara për shkak se një pjesë e madhe e këtyre vendeve që shfrytëzohen për tubime politike nuk kanë punuar asnjë ditë gjatë këtij viti pikërisht në emër të masave për të parandaluar përhapjen e pandemisë”, ka thënë ai./EO/

- Advertisement -

Më Shumë

Ndahen përfundimisht Besa Gashi dhe Albert Krasniqi

Vetëm një javë pasi u raportua se “Miss Kosova 2013”, Mirjeta Shala, i dha fund martesës së saj, vjen lajmi se edhe një tjetër...

Telegram ngushëllimi i Artan Sejranit në emër të gjykatës për familjen e avokatit Kurtaj

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Gjykatës Themelore në Prizren, Artan Sejrani ka ngushëlluar familjen e avokatit Hylki Kurtaj dhe Odën e Avokatëve në...

Prizren, shtyhet përsëri gjykimi ndaj dy të akuzuarve për sulm në një tubim elektoral të AAK-së në vitin 2017

Ka dështuar përsëri gjykimi ndaj të pandehurve Mixhid Sedolli dhe Sulë Dakaj të cilit po akuzohen për sulm në një tubim elektoral të Aleancës...

Hatim Baxhaku ‘kapet’ me Donika Gërvallën: Po bën popullizëm!

Kandidatja për deputete nga Lista e Vjosa Osmanit, konkretisht LVV-ja, Donika Gërvalla përmes një postimi në “Facebook”, ka falënderuar mërgimtarët për regjistrim për të...

Mbi 30 anëtarë të rinj në Kobaj, aderuan në PDK

Mbi 30 anëtarë të rinj të fshatit Kobaj kanë aderuar në PDK. Aderimi i tyre është mirëpritur nga kryetari i degës së PDK-së në Prizren,...

Zhduket 15-vjeçarja nga Prizreni, familja kërkon ndihmë për gjetjen e saj

15-vjeçarja, Gentijana Mustafa nga Prizreni është zhdukur që 4 ditë, shkruan Gazeta Express. Fotografia e saj është shpërndarë nëpër rrjete sociale, ku po kërkohet ndihmë...

Në këto fshatra të Prizrenit sot s’do të ketë rrymë deri në 4 orë

KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një...

Prizren, 28 raste të reja me Covid-19

Sot janë regjistruar edhe 244 të shëruar, duke lënë numrin e rasteve aktive në 5515. Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 159 raste, Prizren 28...

E veshur sexy, provokon fansat Kylie Jenner

23-vjeçarja seksi Kylie Jenner i ka provokuar sërish fansat me pozat e saj. Ajo ka pozuar nga palestra me rroba sportive në të cilën i...

Avdyli u “përzihet” medieve: Më temë u bë kërcënimi i Dakës sesa animi i saj politik

Haxhi Avdyli, kandidat në Listën e Vetëvendosjes për deputet, njëherit edhe anëtar i iniciativës qytetare të Vjosa Osmanit, ka orientuar mediet në atë se çfarë...

Masakroi 36 vajza, çfarë gjetën shkencëtarët në trurin e kriminelit më të tmerrshëm

Ted Bundy dukej në pamje të parë një djalë normal, i sjellshëm dhe i pashëm. Ai ishte student për drejtësi dhe madje punonte në një...

Rashica me shumë gjasë do të jetë titullar ndaj Schalkes

Milot Rashica pritet të jetë titullar për ndeshjen që skuadra e tij Werder Bremen do ta zhvillojë kundër Schalkes. Rashica mungoi në katër ndeshjet e...

Daka thotë se u kërcënua nga partitë politike pasi u kuptua se kush s’mund të kandidojë për deputetë

Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka thënë se akuzat politike në adresën e KQZ-së dhe të sajën, janë ndërhyrje në punën e tyre. Ajo ka...

Selmanaj në Piranë: LDK-ja garanton të ardhme të ndritur për vendin

Zëvëndëskryeministri në detyrë, Driton Selmanaj ka thënë se LDK-ja garanton të ardhme të ndritur për vendin.Selamanaj ka qenë në Piranë për të cilën tha...

Kandidatët e VV-së për deputetë në Prizren marrin mbështetje në Randobravë

Kandidatët për deputetë të Vetëvendosjes në Prizren kanë marrë mbështetje nga votuesit e fshatit Randobravë. “Sonte, edhe Randobrava i tha PO referendumit të 14 shkurtit”,...

Deklarohet i pafajshëm polici i akuzuar për rrahjen e dy personave në stacionin policorë në Malishevë

Zyrtari policor i akuzuar për tre vepra penale, Mehdi Hoxha, në seancën e mbajtur të martën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë,...

Lajmet e Fundit