6.8 C
Prizren
E hënë, 5 Dhjetor, 2022

Rusi: Qindra të arrestuar në protestat kundër vendimit të Putinit për dërgimin e civilëve në luftë

 

Qindra njerëz janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut.

OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme të shtunën.

Demonstrata të gjera kanë shpërthyer që kur presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për të dërguar 300 mijë burra për të luftuar në Ukrainë.

Tubimet e paligjshme janë të ndaluara sipas ligjit rus.

Por lëvizja e Putinit për të tërhequr civilë në ushtri ka shkaktuar protesta në shkallë të gjerë në zonat urbane, me më shumë se 1,000 njerëz të arrestuar në demonstratat në fillim të kësaj jave.

Dhe në Shën Petersburg, qyteti i dytë i Rusisë, një burrë u tha gazetarëve: “Unë nuk dua të shkoj në luftë për Putinin”.

Disa nga të arrestuarit të shtunën raportuan se iu dorëzuan draft dokumente dhe u urdhëruan të raportonin në qendrat e rekrutimit ndërsa mbaheshin nga zyrtarët e sigurisë. Kremlini e mbrojti praktikën në fillim të kësaj jave, duke thënë se “nuk është kundër ligjit”.

Moska ka miratuar gjithashtu dënime të reja të ashpra për ata që akuzohen për shpërdorim detyre.

Putin nënshkroi dekrete të reja të shtunën që vendosin dënime deri në 10 vjet burg për çdo ushtar që kapet duke u dorëzuar, duke tentuar të braktisë ushtrinë ose të refuzojë të luftojë.

Presidenti nënshkroi gjithashtu urdhra për dhënien e nënshtetësisë ruse për çdo shtetas të huaj që regjistrohet për të shërbyer një vit në ushtrinë e vendit.

Më Shumë

Zelensky: Rusët po planifikojnë diçka në jug

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, njoftoi mbrëmë në kanalin e tij Telegram, se forcat ruse “megjithë humbjet jashtëzakonisht të larta, ende po përpiqen të avancojnë...

Vrasja e 35-vjeçares, Kurti: I gjithë zinxhiri i papërgjegjësisë duhet të japë dorëheqje

Kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se ka aprovuar kërkesat e Grupit Ndërministror kundër dhunës në familje, pas takimit të sotëm të tyre, për rastin...

Lajmet e Fundit