3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Seksi mund të shkaktojë sulme astme, zbulojnë mjekët

Seksi mund të shkaktojë sulme astme në të njëjtën mënyrë si ushtrimet intensive, ka zbuluar një studim.

Studiuesit thonë se rritja e ndërgjegjësimit për lidhjen midis seksit dhe astmës do të “përmirësojë jetën e pacientëve, përfshirë martesat e tyre”.

Mes 40 dhe 90 për qind e pacientëve me astmë kanë simptoma që mund të shkaktohen nga stërvitja, por ata që vuajnë nuk kanë gjasa ta mendojnë seksin si ushtrim.

Dr. Ariel Leung, autorja kryesore e studimit dhe shefja e mjekësisë së brendshme në Qendrën Mjekësore Saint Agnes në Kaliforni, tha: “Shumë njerëz nuk e kuptojnë se shpenzimi i energjisë i aktivitetit seksual është pothuajse i barabartë me ecjen në dy shkallë”.

Ajo tha se rastet e raportuara të astmës së shkaktuar nga seksi janë të rralla, ndoshta sepse ata që vuajnë nga një ‘shpërthim’ nuk do ta bëjnë lidhjen.

Studiuesit kërkuan PubMed, një bazë të dhënash që përmban mbi 34 milionë citime dhe abstrakte të literaturës biomjekësore, për kombinime të ndryshme të fjalëve kyçe, duke përfshirë marrëdhëniet seksuale, astmën e muajit të mjaltit, sjelljen seksuale, alergjinë dhe reaksionin alergjik.

Ata hetuan nëse studimet e rasteve mbi nxitësit e astmës përmendën seksin si një shkak të mundshëm.

Disa studime të rastit bënë, por më shumë raportuan reaksione alergjike ndaj spermës ose lateksit.

Zbulimi varet nga sa i qetë ndihet pacienti me ofruesin e tij të kujdesit shëndetësor dhe ndërgjegjësimi i ofruesit për përfshirjen e marrëdhënieve seksuale në stërvitje.

Studiuesit arritën në përfundimin: “Hetimi i duhur i të gjitha shkaqeve të përkeqësimeve të astmës, duke përfshirë marrëdhëniet seksuale mund t’i vendosë mjekët alergjikë në një pozicion për të përmirësuar pozitivisht jetën e pacientit të tyre, duke përfshirë edhe martesat e tyre”.

Leung rekomandoi “pacientët të marrin inhalatorin e tyre beta agonist me veprim të shkurtër 30 minuta para marrëdhënies seksuale për të parandaluar një sulm astme”.

Ajo tha: “Disa pacientë mund të mendojnë se kjo e largon romancën, por asgjë nuk është më romantike sesa të kujdesesh për veten dhe të mos kesh partnerin të vëzhgojë një sulm astme”.

Më Shumë

Kim Kardashian thuhet se ndjehet e ‘neveritur’ nga Kanye Westi pas pretendimeve se reperi u tregoi stafit të Adidas foto intime të saj

Kim Kardashian thuhet se ndjehet e ‘neveritur’ nga pretendimet se ish-bashkëshorti i saj Kanye West u tregoi foto private të saj ish-punonjësve të tij,...

Fjalimet historike të Ismail Qemalit

Nga Sheradin Berisha Kuvendi i Vlorës ishte një nga ngjarjet më të rëndësishme për shqiptarët, në fillim të dhjetëvjeçarit të dytë të shekullit XX-të. Kuvendi...

Lajmet e Fundit