15.8 C
Prizren
E hënë, 25 Shtator, 2023

Serbia vendos çmim tavan për bukën

Qeveria e Serbisë ka miratuar rregulloren për prodhimin dhe shitjen e bukës nga “Tip 500”, e cila përcakton çmimin maksimal të shitjes së këtij ushqimi në shumë prej 54 dinarë (46 centë).

Norma totale e marzhës, e cila llogaritet në çmimin neto të faturës, nuk duhet të kalojë gjashtë për qind, raporton Tanjug.

Shitësit me pakicë që shesin bukë duhet të kenë në dyqanet e tyre të paktën 30 për qind të bukës nga mielli “T-500”.

“Qëllimi i kësaj rregulloreje është mbrojtja e tregut, gjegjësisht parandalimi i deformimeve në formimin e çmimeve të këtyre mallrave, të cilat janë shumë të rëndësishme për furnizimin e konsumatorëve, veçanërisht të kategorive më të ulëta sociale”, ka njoftuar Qeveria e Serbisë.

Osmani: Terroristët s’na zmbrapsin – jemi të gjithë në krah të Policisë së Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se në misionin fisnik, në mbrojtje të integritetit e sovranitetit të Republikës së Kosovës, “jemi të gjithë...

Vdes 55-vjeçari në Suharekë pas rrokullisjes me traktor

Një rast i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në fshatin Budakovë të Suharekës. Është rrokullisur një traktor me të cilin po barte dru...

Lajmet e Fundit