23.8 C
Prizren
E martë, 16 Gusht, 2022

Sërish të mërkurën në Bruksel për zgjedhjet në Kosovë

858Delegacioni i Serbisë do të përpiqet që të mërkurën, me ndërmjetësimin e BE-së, në Bruksel me delegacionin e Prishtinës të arrijë marrëveshjen rreth të gjitha çështjeve të pazgjidhura në lidhje me zgjedhjet lokale në Kosovë.

Delegacionin serb do ta kryesojë Marko Gjuriq, këshilltar i presidentit të Serbisë.Sipas gazetës “V. Novosti” kanë mbetur edhe shtatë ditë deri në zgjedhjet lokale në Kosovë, më 3 nëntor, ndërsa procesin edhe më tutje e shoqërojnë “probleme të mëdha” dhe “obstruksioni” i Prishtinës.

Kontestet ende vazhdojnë rreth listave të votuesve, lista e papastruar me emrat e të vdekurve, pjesëmarrja e serbëve në KQZ, si dhe bllokada ndaj vizitave të zyrtarëve serbë ne Kosovë , pohon gazeta.

Ndërkaq, vendimin për arrestimin e Vulinit nëse provon të hyjë në Kosovë, Gjuriq e ka cilësuar si “provokim” .

Më Shumë

Begaj të hënën në Kosovë, destinacioni i parë jashtë Shqipërisë si president

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj do qëndrojë për vizitë zyrtare në Kosovë, me rastin e fillimit të mandatit të tij. Begaj vjen të hënën në...

Çeku: DokuFest XXI u mbyll me ndarjen e çmimeve për më të mirët në shumë kategori dhe filmin “The Last Waltz”

Ka përfunduar festivali i filmit të shkurtër DokuFest, i cili për të 21-tën herë u mbajt në Prizren. Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, përmes një...

Lajmet e Fundit