34.8 C
Prizren
E shtunë, 13 Korrik, 2024

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare edhe në Prizren

gjuhaDita botërore e gjuhës amtare është shënuar sot edhe në Prizren, në organizim të Gjykatës Themelore dhe Programit për Sundimin Efektiv të Ligjit nga USAID.

Përveç, zyrtarëve të USAID-it dhe Gjykatës Themelore të Prizrenit, pjesë e këtij aktiviteti ishin edhe nxënës të komuniteve nga shkollat e Prizrenit.
Përfaqësuesi I USAID-it, Mark Hog, tha me këtë rast se ‘respektimi i përdorimit të gjuhëve nëpër institucione do të ketë prioritet.
Komisioneri për gjuhë,Sllavisha Mlladenoviq, tha se “prej se është themeluar Zyra për monitorimin e përdorimit të gjuhëve vitin e kaluar ka pasur 12 ankesa”.

“ Nuk janë pak për faktin se viteve të kaluara nuk ka pasur ankesa dhe që dëshmojnë ka raste kur në tërësi nuk po rrespketohet ligji për përdorimin e gjuhëve nëpër institucione të ndryshme”,transmeton TVO.

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit Skënder Çoçaj tha se në Gjykatën themelore të Prizrenit gjuhët respektohen

Edhe Shpresa Emra thanë se në institucionin ku punon gjuhët rrespektohen në tërësi. Ajo tha se vetë I njeh të tri gjuhët që fliten në Prizren dhe ndonëse seancën e fillon në gjuhën shqipe e flet edhe gjuhën turke e boshnjake.

Më Shumë

Komuna e Dragashit apelon për kujdes të shtuar lidhur me zjarret 

Drejtoria për Mbrojtje, Shpëtim dhe Shërbime Publike në Komunën e Dragashit ka kërkuar nga qytetarët e kësaj ane që të jenë të kujdesshëm me...

Imobile mbërrin në Stamboll, tifozët e Beshiktashit i bëjnë pritjen madhështore

Sulmuesi i Lazios u kushtoi arkave të klubit turk tre milionë euro. 34-vjeçari bëhet kështu shok skuadre me Ernest Muçin dhe Milot Rashicën.  Ai mbërriti...

Lajmet e Fundit