8.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur “shkakun” që çon në mpiksjen e gjakut – nga vaksina kundër COVID-19 e AstraZeneca

Shkencëtarët besojnë se kanë gjetur “shkakun” që çon në mpiksjen e gjakut – në raste jashtëzakonisht të rralla – nga vaksina kundër COVID-19 e Oxford – AstraZeneca.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ekipi – në Cardiff dhe SHBA – ka treguar në detaje të hollësishme se si një proteinë në gjak tërhiqet nga një komponent kyç i vaksinës.

Ata mendojnë se kjo nis një reaksion zinxhir, që përfshin sistemin imunitar, që mund të kulmojë në mpiksje të rrezikshme.

Vaksina mendohet se ka shpëtuar rreth një milion jetë nga Covid-19.

Megjithatë, shqetësimet për mpiksjen e rrallë të gjakut formuan mënyrën se si vaksina është përdorur në të gjithë botën, duke përfshirë një alternativë që u ofrohet fëmijëve nën 40 vjeç në Mbretërinë e Bashkuar.

Ai gjithashtu filloi një kërkim nga “detektivët shkencorë” për të kuptuar se çfarë po ndodhte dhe nëse mund të parandalohej.

Dhe ekipit të Cardiff-it iu dhanë fonde emergjente të qeverisë për të gjetur përgjigjet.

Shkencëtarët e vetë AstraZeneca gjithashtu iu bashkuan projektit kërkimor pasi u publikuan rezultatet e mëparshme nga ekipi.

Një zëdhënëse e AstraZeneca theksoi se mpiksjet kishin më shumë gjasa të ndodhnin për shkak të një infeksioni me Covid-19 sesa nga vaksina dhe se shpjegimi i plotë përse ato ndodhin ende nuk ishte vendosur.

“Megjithëse kërkimi nuk është përfundimtar, ai ofron njohuri interesante dhe AstraZeneca po eksploron mënyra për të shfrytëzuar këto gjetje si pjesë e përpjekjeve tona për të hequr këtë efekt anësor jashtëzakonisht të rrallë”, ka shtuar ajo.

Më Shumë

Rexhaj: Si mund të kërkohet Asociacion pa shpërbërje të strukturave kriminale në veri

Arber Rexhaj, deputet i Kuvendit nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur pak për Asociacionin. Rexhaj përmes një statusi në rrjetet sociale shkroi se gjatë këtyre dy...

Vetëvendosje: E ritheksojmë, jemi kundër themelimit te Asociacionit

Zyrtarë të lartë të Vetëvendosjes, Sekretari Organizativ, Alim Rama dhe ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku kanë takurar drejtorin e FES që pritet sot të...

Lajmet e Fundit