-2.2 C
Prizren
E hënë, 1 Nëntor, 2021

Shoferi i autobusit raportohet që tha se diçka e mistershme e pengoi në çastin e aksidentit tragjik

Diçka e ka penguar duket shoferin e aksidentit tragjik që të dalë nga rruga. Dhe thjesht të thuash ‘diçka’ në këtë rast e bën të mistershme atë gjë. Por, çka e pengoi shoferin?

  • Gjykatësi hetues i Gjykatës së Qarkut në Slavonski Brod, të martën në mëngjes i vendosi një muaj paraburgim shoferit të autobusit të Deva Tours, D. L, i dyshuar për shkaktimin e aksidentit tragjik, gjatë mëngjesit të së dielës, ku 10 persona mbetën të vdekur.

Rasti u mor nga Prokuroria e Shtetit të Qarkut Slavonski Brod, e cila propozoi që shoferit t’i caktohet një muaj paraburgim për shkak të rrezikut të arratisjes.

Megjithëse kishte kishte raportime se shoferi  pranoi në një moment se e kishte zënë gjumi në timon, mediumi kroat Jutarnji.hr shkruan se në deklaratën e parë të dhënë në polici, shoferi 52 vjeçar nuk ishte thënë në asnjë moment se kishte fjetur në timon, por se diçka e kishte penguar gjatë vozitjes, duke bërë që të dalë nga rruga.

Ndryshe, gjatë ditës së djeshme ky medium raportoi se vetëm njëri dëshmitar ishte në gjendje të dëshmonte se D. L. po drejtonte autobusin në kohën e aksidentit, dhe të tjerët ishin në gjumë gjatë kësaj kohe.

Shoferi u mbrojt në heshtje në marrjen e parë në pyetje nga policia dhe më vonë para Prokurorisë së Shtetit.

Ai aktualisht po vuan paraburgimin në burgun e Pozhegës në Kroaci.

Më Shumë

Qeveria për muajin nëntor ndan nga 100 euro për përfituesit e skemës pensionale

Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës është miratuar pika e propozim vendimit për aprovimin e pagesës shtesë për përfituesit e skemës pensionale...

Shqiptohen 487 tiketa trafiku gjatë fundjavës në Prizren

Me qëllim të zbatimit dhe mbajtjes së sigurisë në komunikacionin rrugorë, njësitë e policisë nga komunikacionit rrugor dhe njësitë tjera kanë realizuar aktivitetin në...

Nëndega e VV-së në lagjen “Bajram Curri” del në mbështetje të Shaqir Totaj për kryetar të Prizrenit

Nëndega e  VV-së në lagjen “Bajram Curri” të Prizrenit ka aderuar në Partinë Demokratike të Kosovës, duke e mbështetur Shaqir Totajn për kryetar të...

Shkarkohet trajneri ku luajnë tre futbollistë shqiptarë

Klubi i Legia-s së Varshavës, ka shkarkuar nga detyra trajnerin Czeslaw Michniewicz, si pasojë e rezultateve negative në këtë fillim sezoni. Lajmin e ka bërë...

Vdes në moshën 94-vjeçare komediani legjendar amerikan, Mort Sahl

Komediani legjendar amerikan dhe satiristi politik, Mort Sahl, ka vdekur në moshën 94-vjeçare. Ai vdiq të martën në Mill Valley të Kalifornisë. Komentet e tij...

Prizreni sot pa rrymë, ky është orari i ndërprerjeve

KEDS ka paralajmëruar se sot në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit...

Policia ndalon një person në Suharekë, i dyshuar për fajde

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar një person në Suharekë, i dyshuar për fajde. Policia njofton se personi i dyshuar mashkull i kishte...

Parashikimi i motit në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se edhe sot mbi vendin tonë do të mbretërojë mot kryesisht i ngjashëm. Në mëngjes parashihet të ketë mjegull, kryesisht...

Rrëfimi i Ergyles nga Prizreni, e vetmja grua në Kosovë që mban gjallë traditën familjare mbi 100 vjeçare të punimit të plisit

Plisin e bardhë e ka vendosur në mes të sofrës. Në të njëjtën sofër që u ushqyen dasmorët e prindërve të saj para shumë...

Latifi (AAK): Unë besoj që do të marr elektorat edhe nga Visar Korenica i LVV-së

Kandidati i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për kryetar të Rahovecit, Smajl Latifi, thotë se fitorja në këtë komunë dihet dhe se ai me...

Hajnat “gdhendën” me thikë një shifër në trupin e gruas së mjekut në Prizren

Gazeta Sinjali raportoi sot për një grabitje që ka ndodhur pasditen e djeshme në shtëpinë e një mjeku në Prizren, ku hajnat kishin lidhur...

Del raporti për rastet e reja, s’ka vdekje

25 raste të reja me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Shëndetësisë, përmes...

Lëkundjet e tërmetit në Shqipëri, shkon në 62 numri i banesave të dëmtuara në Bulqizë

Bulqiza në Shqipëri vazhdon të përballet me lëkundjet e tërmetit. Brenda 48 orëve janë shënuar shtatë lëkundje tërmeti, raportojnë mediat në Shqipëri. Ndërkohë nga lëkundja e...

Rezultati i votave me kusht në Rahovec

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar rezultatet e votave me kusht edhe për Komunën e Rahovecit. Sipas këtyre të dhënave, Smajl Latifi nga Aleanca...

Haskuka merr mbështetje nga NDS për balotazhin e 14 nëntorit

Partia NDS do të mbështes kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, për kryetar të Prizrenit, në balotazhin e 14 nëntorit. “Sot, zëvendëskryeministrja Emilija Rexhepi konfirmoi...

Ministri Peci takon fermerët e Prizrenit

Sot nën organizimin e Komunës së Prizrenit, do të mbahet një takim informativ mes ministrit të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci dhe...

Lajmet e Fundit