9.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Shpallet gara kryesore për Venice Film Festival

20140725091240562600Festivali nis me datë 27 gusht ndërsa deri më 6 shtator në festival shfaqen 55 projekte filmike nga e mbarë bota. Janë 20 filma në konkurencën ndërkombëtare, prej të cilëve vetëm një është premierë ndërkombëtare ndërsa pjesa tjetër shfaqen për herë të parë.

Lars Von Trier sjell versionin e dytë të zgjatur të “Nymphomaniac”, dhe sivjet nuk është në garë për shpërblimet më prestigjioze të festivalit.

Do të hapet me filmin “Birdman” të regjisorit Alejandro Gonzalez Inarritu edicioni i 71-të i festivalit më të vjetër në botë të filmit, atij të Venecias. Festivali nis me datë 27 gusht ndërsa deri më 6 shtator në festival shfaqen 55 projekte filmike nga e mbarë bota.

Janë 20 filma në konkurencën ndërkombëtare, prej të cilëve vetëm një është premierë ndërkombëtare ndërsa pjesa tjetër shfaqen për herë të parë. Lars Von Trier sjell versionin e dytë të zgjatur të “Nymphomaniac”, dhe sivjet nuk është në garë për shpërblimet më prestigjioze të festivalit. Kjo është lista e filmave në garën kryesore:
“Three Hearts” (Benoit Jacquot)
“Le Rancon De Glory” (Xavier Beauvois)
“Le dernier coup de marteau” (Alix Delaporte)
“Loin des hommes” (David Oelhoffen)
“Birdman” (Alejandro Gonzalez Inarritu)
“99 Homes” (Ramin Bahrani)
“The Good Kill” (Andrew Niccol)
“Manglehorn” (David Gordon Green)
“Pasolini” (Abel Ferrera)
“Il giovane favoloso” (Mario Martone)
“Anime nere” (Francesco Munzi)
“Hungry Hearts” (Saverio Costanzo)
“The Cut” (Fatih Akin)
“A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence” (Roy Andersson)
“The Look Of Silence” (Joshua Oppenheimer)
“The Postman’s White Nights” (Andrej Konchalovsky)
“Fires On The Plain” (Shinya Tsukamoto)
“Red Amnesia” (Wang Xioshuai)
“Tales” (Rakhshan Bani-Eternad)
“Sivas” (Kaan Mujdeci)
Juria e festivalit sivjet vjen me emrat Ann Hui, aktorja izraelite Moran Atias, aktori suedez Pernilla August, shkrimtari David Chase, Roberto Minervini dhe Alin Tasciyan.
Festivalin do ta mbyllë filmi “The Golden Era” nga regjisori Ann Hui. Vitin e kaluar, në Venedik u shfaqën filmat “Gravity” dhe “Philomena”, të cilët më pas patën sukses në çmimet Oscar. / KultPlus.com

Më Shumë

Romelu Lukaku do të kthehet te Chelsea këtë verë

Romelu Lukaku do të kthehet te Chelsea këtë verë, ka konfirmuar Giuseppe Marotta, drejtori menaxhues i Inter-it. Belgu u dërgua në huazim te ish-klubi i...

Rama e quan marrëveshjen “shpallje pranvere” në marrëdhëniet midis shqiptarëve dhe serbëve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka përshëndetur pajtueshmërinë për marrëveshje në mes të Kosovës dhe Serbisë.   “Të shpresojmë që djalli të mos fshihet në...

Lajmet e Fundit