3.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Shpend Ahmeti dhe Ilir Deda e kuptojnë drejtë vendimin e Gjykatës Kushtetuese

shpend ahmetiDy miqtë e nga FER’i, tash në Lëvizjen Vetëvendosje, Shpend Ahmeti e Ilir Deda, e kanë kuptuar shumë qartë vendimin e Gjykatës Kushteruese.

“Nuk e di pse disa media po thone dy herë mandati PDK, kur vendimi po e thotë qartë, herën e parë partisë fituese, herën e dytë në diskrecionin e presidentes… 92. Gjykata konsideron se Presidenti i Republikes duhet te vleresoje se cila eshte gjasa me e madhe qe nje parti politike ose koalicion te propozoje kandidatin per Kryeminister, i cili do te marre votat e nevojshme ne Kuvend per formimin e Qeverise se re….”, shkruan Kryetari i Prishtinës, Ahmeti.

Ngjashëm shprehet edhe Ilir Deda.

“Gjykata Kushtetuese qartëson: herën e parë PDK; herën e dytë Presidentja vendosë vetë – por jo për PDK (shihni pikat 89-95)”.

Edhe analisti Krenar Gashi është në të njëjtën linjë.

“Herën e parë PDK-ja, e për herën e dytë vendosë Presidentja”.

Më Shumë

Zyrtare: Caktohet vendi mikpritës për Kupën e Amerikës 2024

Kupa e Amerikës 2024” do të luhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. CONMEBOL, organi qeverisës i futbollit të Amerikës së Jugut dhe CONCACAF, organi...

Mjekja Narqize Arenliu-Hoxhaj emërohet si u.d. e drejtoreshës në SHSKUK

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës ka konfirmuar dorëheqjen e ud.drejtoreshës së deritanishme të këitj institucioni Pranvera Zejnullahu-Racit. Nga SHSKUK kanë bërë të...

Lajmet e Fundit