5.8 C
Prizren
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Ja pse vendimi i Gjykatës i hapë mundësi koalicionit LDK-AAK-NISMA

ramushi, limaj  mustafaGjykata Kushtetuese e ka interpretuar atë që konsiderohej si pjesa më e komplikuar e Kushtetutës lidhur me rolin e Presidentit në mandatimin e personit të dytë për formimin e Qeverisë. Sipas paragrafit 90 të vendimit të Gj. K. është në diskrecionin e Presidentes “që pas konsultimeve me partitë dhe koalicionet të vendos se cilës parti ose koalicion do t’i jepet mandati për të propozuar kandidatin tjetër për Kryeministër”. Pra Gjykata Kushtetuese e ka lënë të hapur mundësinë që kandidati për Kryeministër mund të dalë prej secilit nga subjektet politike që Presidentja e konsideron se i ka gjasat më të mëdha për të bërë Qeverinë.
Ja çfarë thuhet në vendim më saktësisht aty ku interpretohet neni 95, paragrafi 4, i Kushtetutës

2. Gjykata konsideron se Presidenti i Republikes duhet te vleresoje se cila eshte gjasa me e madhe qe nje parti politike ose koalicion te propozoje kandidatin per Kryeminister, i cili do te marre votat e nevojshme ne Kuvend per formimin e Qeverise se re./Express/

Më Shumë

Ancelotti: Merkatoja e janarit ka përfunduar për Real Madrid-in

Carlo Ancelotti konfirmoi se tregu i transferimeve të Real Madridit është “mbyllur” të dielën, duke thënë se asnjë lojtar nuk do t’i bashkohej ose...

Presidentja, kryeministri, kryetari i Kuvendit – si do të paguhen sipas Ligjit të ri për Paga?

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të fundit ka caktuar vlerën e koeficientit të pagave për punëtorët e sektorit publik. Për vitin 2023 vlera...

Lajmet e Fundit