4.8 C
Prizren
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Shpërthimet e fundit në Kiev, Zelensky konfirmon se ka viktima – reagon edhe ministri i Mbrojtjes i Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar menjëherë pas raportimeve për disa shpërthime në të gjithë vendin këtë mëngjes, duke thënë se rusët “po përpiqen të na shkatërrojnë”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ai tha: “Po shkatërroni njerëzit tanë që janë duke fjetur në shtëpi në Zaporizhzhia. Po vritni njerëzit që shkojnë të punojnë në Dnipro dhe Kiev”.

Zelensky konfirmoi se si rezultat i sulmeve ka “të vdekur dhe të plagosur”.

“Ju lutemi mos u largoni nga strehimoret. Kujdesuni për veten dhe të dashurit tuaj. Le të mbahemi dhe të jemi të fortë”.

Ndërsa ministri i Mbrojtjes i Ukrainës tha sot se “guximi i vendit të tij nuk do të shkatërrohet kurrë nga raketat e terroristëve, edhe kur ato godasin zemrën e kryeqytetit tonë”.

 

Duke shkruar në Twitter, Oleksii Reznikov tha: “Ata nuk do të lëkundin as vendosmërinë e aleatëve tanë”.

 

“E vetmja gjë që ata shkatërrojnë në mënyrë të pakthyeshme është e ardhmja e Rusisë – e ardhmja e një shteti mashtrues terrorist të përbuzur globalisht”. /Telegrafi/

Më Shumë

Avdyli sulmon PDK e LDK: Nuk e kanë problem që dhe 20 vite tjera të pranonin që Serbia të lëshojë targa, veç për pushtet

Deputeti i partisë Guxo, Haxhi Avdyli, ka sulmuar ashpër dy partitë opozitare, PDK-në e LDK-në. Sipas Avdylit, këto dy partië nuk e kanë problem që...

Kurti: Më ftuan për të bërë marrëveshje para marsit 2023, për atë shkova në Bruksel – nuk është hera e parë që kemi mospajtime...

Kryeministri Albin Kurti ka folur për raportet e tij me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, ku ka thënë se nuk është hera...

Lajmet e Fundit