16.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Shqipëri: Mazhoranca rrëzon 5 dekretet e Presidentit të Republikës

Kuvendi i Shqiperise-bojkoti i opozitesNë seancën e parë të sesionit të ri parlamentar, mazhoranca ka rrëzuar 5 dekretet e Presidentit të Republikës, i cili ktheu për rishqyrtim në Kuvend ligjin për Shkollën e Magjistraturës, Gjykatën Administrative, për ligjin e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Policinë e Shtetit dhe reformën administrativo–territoriale.

Për kryeministrin Rama, përmes dekreteve, kreu i shtetit ka goditur jo thjesht disa ligje, por disa prioritete kombëtare. Ai përmendi ndryshimet në ligjet që sipas tij lidhen me reformën në drejtësi, ndryshimet në ligjin për Policinë, si dhe reformën administrative-territoriale.

Për të gjetur argumentat ligjorë, pro bindjes së Ramës, të shoqëruar dhe me qendrime politike kundër Presidentit të Republikës, u angazhuan 5 deputetë socialistë.

Ermonela Felaj, Armando Subashi, Vasilika Hysi, Pjerin Ndreju dhe Bashkim Fino, kanë derklauar se arsyetimet e kreut të shtetit, nuk janë ligjore.

Vdes 55-vjeçari në Suharekë pas rrokullisjes me traktor

Një rast i rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në fshatin Budakovë të Suharekës. Është rrokullisur një traktor me të cilin po barte dru...

Rama me Zelenskyn nënshkruajnë deklaratë për mbështetjen e pakushtëzuar të Ukrainës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka nënshkruar deklaratë të përbashkët me Presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, për mbështetjen e pakushtëzuar të Ukrainës. Kjo deklaratë është...

Lajmet e Fundit