6.5 C
Prizren
E premte, 16 Prill, 2021

Shtyhet seanca për rastin ku paditësja po kërkon nga Komuna e Dragashit kompensimin e dëmit në shumën prej 19 mijë euro

Është shtyrë për muajin tjetër seanca për rastin ku paditësja Fehmije Krasniqi po kërkon nga Komuna e Dragashit kompensim dëmi.

Seanca e paraparë të mbahej të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, dega në Dragash, u shty për shkak të mungesës së ekspertit, Adem Kadolli, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Sipas gjykatëses së rastit, Sabaheta Kurteshi, eksperti Kadolli e ka arsyetuar mungesën e tij përmes telefonit, duke deklaruar se nuk do të mund të vinte në gjykatë për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

Në seancën e paraparë për të martën nuk ka prezantuar as përfaqësuesi i palës paditëse, avokati Mejdin Selmani.

Ndërsa, të pranishëm në sallë të gjykimit kanë qenë paditësja Fehmije Krasniqi dhe përfaqësuesi i Komunës së Dragashit, Ramadan Krasniqi.

Gjyqtarja Kurteshi, seancën e radhës për këtë rast, e ka caktuar për 18 shkurt 2021, në ora 13:15.

Sipas padisë së ushtruar me 8 maj 2017, Fehmije Krasniqi po pretendon se Komuna e Dragashit i ka borxh dhe kërkon nga gjykata që ta detyroj atë t’ia kompensoj dëmin e shkaktuar.

Sipas padisë, paditësja është pronare e biznesit individual, biznes ky i regjistruar pranë ministrisë kompetente, në fillim të muajit janar të vitit 2016. Në padi thuhet se për shkak të kushteve të këqija atmosferike, biznesi  i cili gjendet në fshatin Pllavë është rrënuar dhe si pasojë e kësaj asaj i janë shkaktuar dëme të konsiderueshme materiale, në shumën prej 9,200 euro, të vlerësuara nga ana e Komisionit të Drejtoratit të Komunës së Dragashit, ku edhe është përpiluar procesverbal sa i përket dëmit të shkaktuar.

Në padi thuhet se meqenëse Komuna e Dragashit nuk i ka ofruar ndihmë materiale paditëse, ajo ka adresuar kërkesën e saj pranë Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë, Turizmit dhe Zhvillimit Rural. Kjo e fundit thuhet se ka aprovuar kërkesës e saj dhe i ka lejuar mjetet materiale në shumën prej 2,300 euro, ku këto mjete me të holla janë bartur në llogari të Komunës së Dragashit, me obligim që këtu e paditura, të gjitha mjetet t’i bartë në llogarinë rrjedhëse të biznesit individual “Fehmije Krasniqi B.I”, mirëpo e njëjta ka kthyer mjetet .

Në padi thuhet se për shkak të problemeve të përmendura më lartë, paditësja nuk ka mundur të kryej punët e domosdoshme të planifikuara në biznesin e saj, rreth sigurimit të farërave për prodhimet bujqësore si dhe farave të luleve të ndryshme dhe dheut.

Andaj, për shkak të lëshimit të këtyre punimeve, sipas padisë, ajo ka pësuar humbje materiale në shumën prej 19,000 euro, shumë kjo të cilën kërkon nga Komuna e Dragashit që t’ia kompensoj. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Leclerc: Synojmë podiumin në Imola

Pas vendit të gjashtë në garën e parë sezonale në Bahrein, piloti monogask i Ferrarit, Charles Leclerc rrit pretendimet. Në garën që zhvillohet këtë...

Po ngrihen tribunat, gara në Monaco me tifozë

Gara e Çmimit të Madh e Monaco në Formula 1, që zhvillohet në rrugët e Montecarlos, pritet të zhvillohet me tifozë. Kjo garë do...

Fury konfirmon ofertat e majme për duelin me Joshuan

Tyson Fury ka konfirmuar më në fund se bisedimet për meçin e peshave të rënda me rivalin Anthony Joshua janë duke avancuar dhe ka...

Joshua dhe Fury pranojnë ofertë për meçin unifikues

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë pranuar ofertën për luftën unifikuese të titujve të botës në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. Promotori Eddie...

14 të vdekur nga COVID-19, në mesin e tyre 2 janë të Prizrenit

Katërmbëdhjetë persona kanë humbur jetën në 24 orët e fundit si pasojë e COVID-19, ka bërë të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik. Në...

Bideni anulon fondet për murin SHBA-Meksikë

Presidenti Joe Biden anuloi fondet për ndërtimin e murit në kufirin midis SHBA-së dhe Meksikës, në buxhetin e zhvilluar për vitin 2022, përfshirë ato të...

Fjalët prekëse të babait të Luran Ahmetit: Mos u hidhëro që nëna jote e përlotur të pret gjithë natën të vish

Poeti Xhabir Ahmeti ka bërë një dedikim prekës për djalin e tij, aktorin e njohur Luran Ahmeti, i cili ditë më parë humbi betejën...

Nuk respektuan masat kundër COVID-19, brenda një dite gjobiten 775 qytetarë

Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës, ka shqiptuar 775 gjoba për shkelësit e Ligjit për menaxhimin e pandemisë COVID-19. Kështu bëhet e ditur...

Ministri Hajrulla Çeku nderon figurën e Shaqir Hotit

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, së bashku me këshilltarin e tij, Liburn Jupollim, kanë bërë homazhe para Teatrit Kombëtar për të nderuar figurën e...

Haskuka: Gastronomia të hapet vetëm jashtë, dasmat është ende herët të lejohen

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka thënë hapja e gastronomisë nga java e ardhshme do të ishte më mirë që të lejohej...

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit

Sigal Prishtina ka shënuar fitore shumë të rëndësishme ndaj Bashkimit 89:82 (22:13, 23:22, 23:28, 21:19), në kuadër të xhiros së 28-të në FIVE STAR...

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit kërkesë Qeverisë: Të hënën të hapen edhe sallat e dasmave

Oda e Hotelierisë dhe Turizmit të Kosovës, përmes një komunikate për medie, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të hënën të hapen të...

Smajl Latifi: Lum kombi që ka të tillë burra trima si Shkëlzeni me shokë!

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, në përvjetorin e 22-të të Shkëlzen Haradinajt dhe shokëve të tij, ka thënë se lum kombi që...

Konjufca në Lubizhdë: Dëshmorët dhe martirët i vunë themelet e shtetit tonë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në Kompleksin Memorial në Lubizhdë të Hasit, në nderim të 8 dëshmorëve...

Kapet me marihuanë, arrestohet një person në Prizren

Është arrestuar një person në Prizren pasi që tek i njëjti janë gjetur dhe sekuestruar një qese plastike me 0.84 gram substance narkotike të...

Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez konfirmojnë ndarjen

Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez kanë konfirmuar se janë ndarë, disa javë pas zhurmës së shkaktuar në media për thashethemet rreth ndarjes. Çifti lëshoi një...

Lajmet e Fundit