14.6 C
Prizren
E shtunë, 8 Maj, 2021

Përfundon gjykimi për rastin e vrasjes së vëllait në Studenqan të Suharekës, aktgjykimi shpallet të premten

Ka përfunduar gjykimi ndaj të akuzuarit për vrasje të rëndë, Bajram Gegaj.

Prokurori Mehdi Sefa, deklaroi se fjalën e tij përfundimtare e ka përgatitur me shkrim, të cilën e dorëzoi kopje, duke shtuar se mbetet në tërësi pranë aktakuzës ndaj të akuzuarit Bajram Gegaj, për shkak se ka kryer veprat penale të vrasjes së rëndë, vrasjes në tentativë, dhe veprës së armëmbajtjes pa leje, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Tutje, prokurori Sefa deklaroi se kërkon nga gjykata që i akuzuari Gegaj të shpallet fajtor për të gjitha veprat penale të cilat i vihen në barrë dhe të dënohet sipas ligjit.

Gjithashtu, prokurori Sefa kërkoi që si dënim plotësues të konfiskohet arma si mjet i kryerjes së veprës penale.

E dëmtuara Hava Gegaj tha se e mbështet në tërësi fjalën e prokurorit, duke shtuar se kërkon pasuri juridike.

Nga ana tjetër, mbrojtësi i të akuzuarit Gegaj, avokati Tomë Gashi tha se ndaj të mbrojturit të tij është dashur të bëhet një ekspertizë për të vërtetuar se i akuzuari Gegaj, a e ka kryer me dashje veprën apo ka qenë me pa dashje, që veprimet e tij nuk ka mundur t’i kontrolloj.

“Flok Art Studio” në Prizren shpall konkurs për 6 vende të punës

“Ligji nuk e ndalon që ky trup gjykues para se të merr vendimin e saj që të veproj në mënyrë të tillë sa që së paku të tentoj ta gjej të vërtetën jo në aspektin ligjor, as që thamë njerëzor dhe shëndetësor prap se prap në aspektin se a ka vepruar Bajram Gegaj me dashje, me qellim apo ka qenë një situatë e tillë e krijuar, pa dashjen e tij që veprimet nuk ka mundur t’i kontrolloj”, ka thënë avokati Gashi.

Për ekspertizën dhe deklarimin e ekspertit për këtë rast, avokati Gashi tha se ekspertiza është shkruar përmendësh dhe se nuk i beson asaj.

Lidhur me këtë, avokati Gashi tha se kanë të bëjmë me vrasje në qastë, duke aluduar se kjo ka qenë një fatkeqësi që ka ndodhur për shkak të dobësisë së aspektit mendor nga ana e të akuzuarit Gegaj.

I akuzuari Bajram Gegaj tha se pajtohet me fjalën e avokatit të tij, duke shtuar se nuk e ka bërë me dashje.

“Nuk e kam bërë me dashje, Ismetin e kam pasur vëlla, tjetër nuk kam se çka të shtojë”, ka deklaruar në fjalën e tij përfundimtare i akuzuari Bajram Gegaj.

Pas këtyre, kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Artan Sejrani njoftoi se seanca e sotme përfundon, shpallja e aktgjykimit u caktua më 29 janar 2021, në ora 09:00.

Sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, të përpiluar më 11 qershor 2020, Bajram Gegaj akuzohet se më 17 mars 2019, në fshatin Studenqan të Komunës së Suharekës, pas një mosmarrëveshje paraprake rreth çështjeve pronësore, me dashje privon nga jeta anëtarin e familjes, vëllain e tij Ismet Gegaj.

Në aktin akuzues thuhet se këtë e bën në atë mënyrë që, hyn në dyert e oborrit të shtëpisë së Kujtim Gegajt me pistoletë-revole të tipit HS-9, e kalibrit 9×9 mm dhe me të shtënë një herë në drejtim të Ismet Gegajt, i cili kishte shkuar mysafir, ku ky i fundit pas të shtënës, i plagosur, shkon brenda në shtëpi, ku i akuzuari e ka ndjekur atë, e ku e dëmtuara Naile Gegaj pas dëgjimit të zhurmës e hap derën e shtëpisë dhe e ka parë Bajram Gegajn, i cili kishte shtënë edhe në drejtim të saj, të cilën e plagos në anën e djathtë të abdomenit.

Tutje sipas aktit akuzues, i akuzuari Bajram Gegaj ka vazhduar ndjekjen duke hyrë në dhomën ku ishte fshehur Ismeti dhe në të shtënë katër  herë në pjesë të ndryshme të trupit, e që si pasojë e shkakton vdekjen e të ndjerit.

Me këto veprime, Bajram Gegaj akuzohet se në kohë dhe vend të njëjtë, ka kryer veprën penale të vrasjes së rëndë, veprën penale të vrasjes në tentativë dhe atë të armëmbajtjes pa leje. /BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Policia bastis një shtëpi në Prizren, prangos 4 anëtarë të dyshuar për posedim të drogës

Mbrëmjen e së dielës, Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona të dyshuar për veprën penale “Posedim i paautorizuar i narkotikëve”. Burime të Gazetës Sinjali...

Posta e Kosovë vë në qarkullim pullat e reja postare: Shtazët e egra të rrezikuara vendore

Posta e Kosovës, sot me rastin e shënimit të Ditës së Evropës, më 07.05.2021, vë në qarkullim postar emisionin e pullave postare “Evropa 2021-Shtazët...

Messi i afrohet rekordit të Maradonës

Goli nga gjuajtja e lirë e Lionel Messi kundër Valencias të dielën ishte i 50-ti me fanellën e Barcelonës. Ai gjeti rrjetën kundër Jasper...

SHBA dërgon aeroplanë luftarakë për të mbrojtur trupat e saj gjatë tërheqjes nga Afganistani

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dërguar burime shtesë ushtarake për të mbrojtur forcat amerikane dhe të koalicionit gjatë tërheqjes nga Afganistani. Aeroplana bombardues dhe...

Surprizon Ardit Gjebrea, ja këngëtarja e famshme që do të prezantojë ‘Këngën Magjike’

Producenti dhe prezantuesi i njohur , Ardit Gjebrea na ka surpizuar teksa ka zbuluar emrin e prezantueses që do e shoqërojë në “Këngën Magjike”....

Sot shënohet Dita botërore e lirisë së shtypit

3 Maji është Dita botërore e lirisë së shtypit. Kjo ditë shënohet që nga viti 1993 e vendosur nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve...

Dhunë në familje për shkak të pronës në Prizren

Një çështje pronësore çoi drejt një rasti të dhunës në familje në Prizren. Ngjarja ka ndodhur në rrugën “Zahir Pajaziti”, në orët e mëngjesit të...

Mourinho kërkon të transferojë dyshen e PSG-së në Romë

Jose Mourinho synon të sjell përforcime të reja në Romë. Gazeta italiane “Corriere della Sera”, raporton se Florenzi dhe Icardi po kërkohen nga Mourinho. Ish-trajneri i...

Nisin hetimet ndaj pjesëmarrësve që u përleshen në ndeshjen mes Ponte Prizrenit dhe Pejës

Ministria e Rinisë, Kulturës dhe Sportit ka njoftuar se kanë nisur hetimet ndaj Ponte Prizrenit dhe Pejës pas përleshjes mes dy klubeve të martën....

PDK në Prizren akuzon Haskukën se ka kthyer dy zëvendësdrejtorë të shkollave

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren ka reaguar ndaj kthimit të dy zëvendësdrejtorëve të larguar më parë të shkollës fillore “Lekë Dukagjini”...

Zafir Berisha e kujton “Drinin”: Vrasja e tij ishte humbje për Prizrenin

Ish-komandanti i UÇK-së, Zafir Berisha, ka kujtuar bashkëluftëtarin, Ekrem Rexha -‘Drini’, në 21 vjetorin e vrasjes. Sipas tij, vrasje e “Drinit” nuk ishte humbje vetëm...

Golden Eagle Ylli mposht Rahovecin, kualifikohet në finalen e madhe

Golden Eagle Ylli ka siguruar plasmanin në finalen e play- offt të Superligës së Kosovës në basketboll. Në ndeshjen e pestë të serisë gjysmëfinale të...

Katër të vdekur dhe 75 të infektuar brenda 24 orëve në Kosovë

Katër persona kanë vdekur dhe 75 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Gjatë kësaj kohe janë testuar 1.312 persona....

Kërcënon me jetë familjarët e tij në Prizren, prangoset

Në rrugën “Qazim Berisha” të Prizrenit Policia ka arrestuar dje një të dyshuar për dhunë në familje. I dyshuari kishte kërcënuar me jetë dhe kishte...

Mbytet një fëmijë 4-vjeçar në Dragash, ra në lumë derisa po luante me shokët

Një fëmijë katër vjeçar ka humbur jetën pasi është mbytur në lumin e fshatit Blaç të Dragashit. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësi i...

Katër të vdekur nga koronavirusi në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit

Katër raste të vdekjes dhe 170 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit në vend, pas testimit të mbi...

Lajmet e Fundit