30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Si të votojnë votuesit më 8 qershor?

pdk-aak-ldk fletvotimePër zgjedhjet për Kuvendin e Republikës së Kosovës, votuesi mund të votojë vetëm për një Subjekt Politik të renditur në pjesën e majtë të Fletëvotimit, ndërsa në anën e djathtë mund të votojë deri në pesë kandidatë nga ai subjekt.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Republikës së Kosovës është duke bërë përgatitjet për organizmin e Zgjedhjeve të Parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 8 Qershor 2014.

Si të votohet?

Për zgjedhjet për Kuvendin e Republikës së Kosovës, votuesi mund të votojë vetëm për një Subjekt Politik të renditur në pjesën e majtë të Fletëvotimit, ndërsa në anën e djathtë mund të votojë deri në pesë kandidatë nga ai subjekt.

Si të plotësohet fletëvotimi?

Para se të filloni votimin, sigurohuni që fletëvotimi është i vulosur.
Në kabinën e votimit ju do të gjeni broshurën me Listën e kandidatëve dhe numrat e tyre.
Hapi i parë: Zgjedhni subjektin politik dhe shenjoni kutinë pranë numrit dhe emrit të tij.
Që fletëvotimi juaj të jetë i vlefshëm, Ju duhet të zgjedhni vetëm njësubjekt politik.
Hapi i dytë: Në anën e djathtë gjenden numrat e kandidatëve. Zgjedhnimë së shumti pesë kandidatë të subjektit për të cilin keni votuar në anën e majtë. Listën e kandidatëve dhe numrat e tyre i gjeni në broshurën që gjendet në kabinën e votimit.
Që fletëvotimi juaj të jetë i vlefshëm, Ju duhet të zgjedhni jo më shumë se 5 kandidatë.
Për të mbrojtur fshehtësinë e votës, paloseni fletëvotimin para se të largoheni nga kabina.

Ku mund të gjeni broshurën që përmban kandidatët e secilit subjekt politik?

Në uebfaqen e KQZ-së www.kqz-ks.org mund të gjeni broshurën që përmban kandidatët e secilit subjekt politik.

Për më shumë informata?

www.kqz-ks.org
…mos harroni!
Vetëm një subjekt, dhe më së shumti pesë kandidatë!

Më Shumë

Vdes në moshën 26-vjeçare portieri i Malit të Zi, vetëm 10 ditë më parë gëzoi kombin e tij

Radiotelevizioni i Malit të Zi (RTCG) ka dhënë lajmin e tmerrshëm mëngjesin e sotëm (e shtunë) për shkak se ka ndërruar jetë në moshën...

Moti sot: I vranët dhe me diell, temperaturat deri në 26 gradë

Këtë të premte pritet të mbajë mot kryesisht i vranët, me mundësi të reshjeve lokale të shiut. Gjatë pjesës së dytë të ditës, pritet të...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit