6.5 C
Prizren
E premte, 16 Prill, 2021

Skandaloze: Policia e Çikagos vret një fëmijë 13 vjeç

Një djalë 13 vjeç është identifikuar si person i qëlluar për vdekje nga policia e Çikagos në pjesën perëndimore të qytetit në një rast që autoritetet e cilësuan si përleshje të armatosur.

Djaloshi i quajtur Adam Toledo vdiq nga plaga e shkaktuar nga arma e zjarrit në gjoks të hënën, tha të enjten zyra rajonale e hulumtuesit mjekësor.

Policia e Çikagos tha se një polic ishte duke u përgjigjur në një skenë ku ishin vërejtur të shtëna me armë, kur oficeri qëlloi me armë një të dyshuar, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Firma “Lona Al- Plast” në Prizren shpall konkurs për vende të lira të punës

“Ai ishte plot jetë. Ata thjesht ia morën (jetën)”, tha nëna e fëmijës së vrarë, Elizabeth Toledo. “Dua të di se çfarë ndodhi. Thjesht, dua drejtësi për birin tim, kjo është e tëra”, shtoi ajo.

“Oficerët panë dy subjekte në një rrugicë, njëri prej tyre iku në këmbë dhe oficerët filluan ta ndiqnin. Njëri oficer e qëlloi në gjoks. I dyshuari u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes”, tha zëdhënësi i policisë, Tom Ahern.

Në vendin e ngjarjes është gjetur një armë. Zëdhënësi i policisë tha se hetuesit janë duke u munduar të zbulojnë nëse adoleshenti ka qëlluar në drejtim të policëve para se të qëllohej për vdekje.

Kryetarja e Çikagos, Lori Lightfoot, tha se është e rëndësishme që pamjet e të shtënave së pari t’i tregohen familjes së djalit dhe më pas publikut sa më shpejt që është e mundshme.

 

Më Shumë

Tetë të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë

Tetë persona kanë vdekur dhe 345 raste me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë. Këto të dhëna kanë dalë nga 3.208...

Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez konfirmojnë ndarjen

Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez kanë konfirmuar se janë ndarë, disa javë pas zhurmës së shkaktuar në media për thashethemet rreth ndarjes. Çifti lëshoi një...

Ky është plani i Albin Kurtit për konfiskimin e pasurisë (Dokument)

Anëtarët e kabinetit qeveritar kanë miratuar koncept-dokumentin për pasurinë e pajustifikueshme, i cili do të mundësoi konfiskimin e pasurisë së secilit qytetarë të Kosovës,...

12 të shëruar dhe 4 raste të reja me Covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, 12 persona janë shëruar nga Covid-19, ndërsa janë regjistruar 4 raste të reja....

Bideni anulon fondet për murin SHBA-Meksikë

Presidenti Joe Biden anuloi fondet për ndërtimin e murit në kufirin midis SHBA-së dhe Meksikës, në buxhetin e zhvilluar për vitin 2022, përfshirë ato të...

Rahoveci kërkon nga qeveria dëmshpërblim për bujqit e dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve

Komuna e Rahovecit kërkon nga Qeveria e Kosovës dëmshpërblimin e bujqve të dëmtuar dhe rritjen e subvencioneve. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smjal Latifi ka...

Vjedhje e rëndë në Rahovec

Një vjedhje e rëndë ka ndodhur në fshatin Zoqishtë të Rahovecit. Ankuesi ka raportuar në polici se i është vjedhur vetura e tipit VW Golf...

“Pazaret me hetime”, prokurorja Gashi nga Prizreni: Është tendencë për të më diskredituar

Ervehe Gashi, prokurore e Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore në Prizren, ka thënë se raportimet në medie për përfshirjen e saj në njërën...

Thirret seancë urgjente e Kuvendit të Prizrenit lidhur me vendimin për zyrat e partive politike

Partitë opozitare në Prizren po insistojnë që ekzekutimi i vendimit për largimin e tyre nga zyrat aktuale, që janë pronë komunale, të shtyhet. Madje...

Bahtiri viziton shtëpinë e të moshuarve “Jetimat e Ballkanit” në Suharekë

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, i shoqëruar nga nënkryetari, Faruk Mujka, gjatë ditës së sotme ka vizituar shtëpinë e të moshuarve “Jetimat...

Albin Kurti do ta rishikojë buxhetin që e miratoi Avdullah Hoti

Qeveria e Albin Kurtit do ta dërgojë buxhetin e vitit 2021 edhe njëherë në Kuvendin e Kosovës. E, përgatitjet për këtë tashmë veç kanë filluar,...

Kadare i sinqertë: Kam duartrokitur dhe gjëra që s’duheshin duartrokitur

I sinqertë, shkrimtari i mirënjohur Ismail Kadare, në një bashkëbisedim me lexues në Vlorë, ka treguar se dy qytetet që kanë lënë shenjë në...

Kështu pritet të organizohen dasmat nëse lejohen

Nëse Ministria e Shëndetësisë merr vendim që të lejojë organizimin e dasmave dhe ahengjeve tjera, personat e parë me të cilët do të kenë...

Peja dhe Golden Eagle Ylli kualifikohen në finalen e Ligës Unike

Dy ekipe nga Kosova, Peja dhe Golen Eagle Ylli, janë finalistët e edicionit të parë të një lige të përbashkët mes Shqipërisë dhe Kosovës...

Vërmicë: Vazhdojnë kolonat e qytetarëve në kufi me Shqipërinë

Qytetarët e Kosovës edhe sot kanë zgjedhur ta lëshojnë vendin për fundjavë, duke u nisur drejt Shqipërisë Sipas mediave kosovare, në kufirin Vërmicë-Morinë janë shkaktuar...

Bacë Adem Demaçi, Ibrahim Rugova dhe Adem Jashari

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Mungesë e historisë apo histori e politizuar: Shqiptarët e kanë një problem me historinë, mungon vazhdimësia e historisë së shkruar...

Lajmet e Fundit