1.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Sot në Rahovec varroset poeti Xhevdet Bajraj

Poeti Xhevdet Bajraj i cili ka vdekur më 22 qershor, do të varroset sot – në vendlindjen e tij, Rahovec.

E Komuna e Rahovecit do të organizojë një sërë aktivitetesh për nder të poetit Xhevdet Bajraj.

Bajraj që nga viti 1999 jetonte dhe vepronte në Meksikë.

Ai njihet për një numër veprash të përkthyera edhe në gjuhën spanjolle.

Organizimet për nder të poetit Bajraj.

14:00 – Homazhe në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zyberaj”.

15:00 – Mbledhje komemorative, në Shtëpinë e Kulturës “Mensur Zyberaj”.

16:00 – Ceremonia e varrimit të poetit të ndjerë, në varrezat e qytetit të Rahovecit.

Pas varrimit – Orë poetike me krijimtarinë letrare të poetit Xhevdet Bajraj, në kafenenë “Hardhia” në Rahovec.

Më Shumë

Arrestohet një person në Prishtinë, bashkëpunoi me grupin që kryen grabitjen në Suharekë

Një person është arrestuar gjatë aksionit të bastisjes së Njësisë Speciale Intervenuese  sonte në argjendarinë “Baraku” në Prishtinë. Në aksionin e ri janë duke u...

Parashikimi i motit për sot, priten reshje shiu e bore

Sot parashikohet të mbajë mot i vranët dhe pritet kohë pas kohe të ketë reshje lokale shiu dhe bore. Reshjet në formë të borës më...

Me sytë nga shorti

Lajmet e Fundit