2.8 C
Prizren
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

Sot varroset ish-presidenti finlandez Martti Ahtisaari

Sot do të mbahet funerali shtetëror për ish-presidentin finlandez Martti Ahtisaari.

Shumë nga të ftuarit e ftuar në funeralin shtetëror të ish-presidentit Martti Ahtisaari pasqyrojnë karrierën ndërkombëtare prej dekadash. Në funeralin shtetëror të premten më 10 nëntor do të marrin pjesë disa personalitete ndërkombëtare.

Mbreti Carl XVI Gustaf i Suedisë do të nderojë kujtimin e ish-presidentit Ahtisaari me praninë e tij.

Ndër të tjera do të jenë të pranishëm edhe presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja e Namibisë Hage Geingob dhe ish-presidentja e Tanzanisë Jakaya Kikwete.

Përveç kësaj, ish-presidentja e Irlandës dhe kryetarja e The Elders Mary Robinson do të marrë pjesë në funeralin e Ahtisaarit. Rreth 800 të ftuar pritet të marrin pjesë në funeralin, rreth 30 prej të cilëve do të vijnë nga jashtë, raporton RTKlive.

Mysafirët janë ftuar në funeralin shtetëror në përputhje me protokollin shtetëror dhe dëshirat e familjes së Ahtisaarit. Krerët më të lartë shtetërorë të Finlandës do të nderojnë kujtimin e ish-presidentit Ahtisaari të premten me praninë e tyre.

Varrimi shtetëror i ish-presidentit Ahtisaari do të fillojë me ceremoninë mortore në Katedralen e Helsinkit në orën 13.00. Gjeneralët dhe admiralët në shërbim do të veprojnë si bartës të çmimeve në Katedrale.

Pas shërbimit, kortezhi funeral do të largohet nga Katedralja e Helsinkit rreth orës 14.45. Kortezhi do të udhëhiqet nga policia e montuar dhe do të vazhdojë si një autokolonë nga Katedralja e Helsinkit në Varrezat Hietaniemi, duke ndaluar jashtë Pallatit Presidencial për një minutë.

Anëtarët e publikut janë ngrohtësisht të mirëpritur të shikojnë kortezhin ndërsa vazhdon përgjatë rrugës vijuese: Unioninkatu, Aleksanterinkatu (drejt Meritullintori, rreth ndërtesës së Gardës kryesore), Pohjoisesplanadi, Unioninkatu (rreth Pallatit Presidencial), Aleksanterinkatu, Mannerheimintie, Arkadianinenkatu, Poh Rautatiekatu, Mechelininkatu dhe nëpër Varrezat Hietaniemi nga porta në Kapelën e Re përgjatë shëtitores kryesore.

Presidenti Ahtisaari do të varroset në varrezat e Hietaniemi në të njëjtën zonë me presidentët Mauno Koivisto, Urho Kekkonen dhe Risto Ryti. Bartësit në varrezat e Hietaniemit do të jenë djali i ish-presidentit Ahtisaari, Marko Ahtisaari dhe ish-ndihmësit e Ahtisarit.

Varrimi do të fillojë rreth orës 15.45 dhe do të zgjasë gjysmë ore. Në varrim do të marrin pjesë të afërmit e ish-presidentit Ahtisaari dhe lidershipi më i lartë shtetëror.

“Pas varrimit, në sallën e banketeve të Qeverisë do të mbahet një ceremoni përkujtimore për ish-presidentin Ahtisaari për rreth 300 të ftuar. Në ceremoninë e cila do të fillojë në orën 16.30, do të mbajë fjalë homazhe kryeministri Petri Orpo”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Finalandës.

Ish-presidenti Martti Ahtisaari ndërroi jetë më 16 tetor në Helsinki. Ai ishte 86 vjeç. Ahtisaari ishte President i Republikës së Finlandës nga viti 1994 deri në vitin 2000.

Kujtojmë  se Martti Ahtisaari,  ish-ndërmjetësuesi kryesor i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) për zgjidhjen e statusit të Republikës së Kosovës, njëherësh ish-president i Finlandës, ka vdekur më 16.10. 2023, në moshën 86-vjeçare.

Më Shumë

Totaj: Prizreni njihet për tolerancë fetare

Kryetari i Prizrenit Shaqir Totaj ishte sot pjesë e tryezës së rrumbullakët për rritjen e bashkëpunimit ndërmjet Komunës së Prizrenit dhe përfaqësuesve të bashkësive...

Me sytë nga shorti

Kombëtarja e futbollit e Shqipërisë do të mësojë rivalët në grupet e Kampionatit Evropian “Gjermani 2024” të shtunën më datë 2 dhjetor. Në Hamburg prej...

Lajmet e Fundit