19.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Szunyog në Prizren: Pjesëmarrja në zgjedhje mundësi për të qen vendimmarrje

Shefi i Zyrës së BE-së në Prishtinë, ambasadori Tomash Szunyog ka qëndruar sot në qendrën e votimit “Abdyl Frashëri” në Prizren, për të përcjellë nga afër ecurinë e procesit zgjedhor për kryetar të komunës.

Ai me këtë rast theksoi rëndësinë e zgjedhjeve lokale dhe për kryetar komune.

“Pjesëmarrja në këto zgjedhje është një mundësi për të qenë pjesë e vendimmarrjes që ndikon drejtpërdrejt në jetën e njerëzve”, shkruan Szunyog.

Në 21 komuna votohet sot për postet e kryetarëve, ndërsa 17 të tjera zgjodhën kryetarët e tyre në raundin e parë, që u mbajt më 17 tetor.

Rreth 1 milion e 270 mijë qytetarë mund të votojnë në 1 mijë e 638 vendvotime. Mbi 10 mijë vëzhgues vendas e ndërkombëtare do të ndjekin procesin e votimeve.

Në raundin e parë, Partia Demokratike e Kosovës, fitoi në katër komuna e pasuar nga LDK dhe AAK që fituan nga dy.

Lista Serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës që mbështetet e nga Beogradi fitoi 9 nga dhjetë komunat ku shumicë janë pjesëtarët e këtij komuniteti.

Lëvizja Vetëvendosje e kryeministrit Albin Kurti, nuk fitoi asnjë post për kryetar komune në raundin e parë, por është në balotazh në 12 komuna, përfshirë Prishtinën.

Një ekip vëzhguesish i Bashkimit Evropian, vlerësoi se zgjedhjet e 17 tetorit “ishin të organizuara mirë dhe liritë themelore u respektuan gjatë fushatës”.

Më Shumë

Kryesuesja e Kuvendit të Prizrenit fton për mbledhje të rregullt më 18 korrik

Kryesuesja e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, Antigona Bytyqi ka ftuar të gjithë anëtarët e Kuvendit për mbledhjen e rregullt të caktuar për datën...

Së shpejti kërkesa për paraburgim ndaj shtetasi turk që dyshohet se theri për vdekje 26-vjeçarin në Prizren

Një 26-vjeçar nga Prizreni, ka vdekur si pasojë e plagëve të marra nga thika. Lidhur me ngjarjen tragjike si i dyshuar është ndaluar një shtetas...

Lajmet e Fundit