13.8 C
Prizren
E diel, 14 Nëntor, 2021

Szunyog në Prizren: Pjesëmarrja në zgjedhje mundësi për të qen vendimmarrje

Shefi i Zyrës së BE-së në Prishtinë, ambasadori Tomash Szunyog ka qëndruar sot në qendrën e votimit “Abdyl Frashëri” në Prizren, për të përcjellë nga afër ecurinë e procesit zgjedhor për kryetar të komunës.

Ai me këtë rast theksoi rëndësinë e zgjedhjeve lokale dhe për kryetar komune.

“Pjesëmarrja në këto zgjedhje është një mundësi për të qenë pjesë e vendimmarrjes që ndikon drejtpërdrejt në jetën e njerëzve”, shkruan Szunyog.

Në 21 komuna votohet sot për postet e kryetarëve, ndërsa 17 të tjera zgjodhën kryetarët e tyre në raundin e parë, që u mbajt më 17 tetor.

Rreth 1 milion e 270 mijë qytetarë mund të votojnë në 1 mijë e 638 vendvotime. Mbi 10 mijë vëzhgues vendas e ndërkombëtare do të ndjekin procesin e votimeve.

Në raundin e parë, Partia Demokratike e Kosovës, fitoi në katër komuna e pasuar nga LDK dhe AAK që fituan nga dy.

Lista Serbe, subjekti kryesor politik i serbëve të Kosovës që mbështetet e nga Beogradi fitoi 9 nga dhjetë komunat ku shumicë janë pjesëtarët e këtij komuniteti.

Lëvizja Vetëvendosje e kryeministrit Albin Kurti, nuk fitoi asnjë post për kryetar komune në raundin e parë, por është në balotazh në 12 komuna, përfshirë Prishtinën.

Një ekip vëzhguesish i Bashkimit Evropian, vlerësoi se zgjedhjet e 17 tetorit “ishin të organizuara mirë dhe liritë themelore u respektuan gjatë fushatës”.

Më Shumë

KDTP-ja mbështet Haskukën në garën për Prizrenin

Partia Demokratike Turke (KDTP) do ta mbështet kandidatin e Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka. Me këtë rast, Haskuka ka falënderuar kryetarin e...

Bukuria e pushtetit femëror

“Gratë që kanë ndryshuar botën, nuk u është dashur të tregojnë asgjë, përveç inteligjencës së tyre”. Rita Levi Montalcini Të gjithë njohim gra të jashtëzakonshme, që...

“Jetimat e Ballkanit” ua mundësojnë banorëve të besimit krishterë të jenë pjesë e meshës të së dielës

Për Marte Kuqin, Pren dhe Mana Lleshaj kjo e diel është më e veçantë se ditët e tjera. Nga shtëpia e të moshuarve ku po...

Therja me thikë e 21-vjeçarit në Zhur/ Gjykata merr vendim për të dyshuarit

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit ndaj A.K., B.K. dhe R.S., të dyshuarve për rrahjen që ndodhi mbrëmjen e të martën,...

Dëshmitari thotë se në ditën kritike Iran Badalli s’ishte në shtëpi, i akuzuar për shpërthimin në Zhur ku kishte vdekur një polic

Ka përfunduar deklarata e të dëmtuarit Artur Mrasori lidhur me rastin ndaj Iran Badallit dhe Arben Gashit që po akuzohen për rastin e shpërthimit...

SBAShK-u proteston më 4 dhjetor, paralajmërohet grevë në janar nëse s’reflekton Qeveria

Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) do të protestojë me 4 dhjetor për shkak të mosmiratimit të Ligjit të Pagave, Ekonomia...

Travis Scott dhe Drake hidhen në gjyq për nxitje të turmës me pasojë vdekjen

Travis Scott dhe Drake janë hedhur në gjyq për më shumë se 1 milion dollarë prej një fansi, i cili ka përfunduar i lënduar...

Gastronomët kërkojnë lehtësim të masave, kërcënojnë me votë qeverinë

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka kërkuar nga qeveria e vendit që tu ndihmojë financiarisht ose tu lejoj të punojnë me orar të plotë....

Publikohen pamjet në momentin kur Policia ndërhyn në xhirimet e klipit të ri të Don Xhonit dhe Loredanës

Reperja me prejardhje shqiptare, Loredana Zefi, këto ditë është duke qëndruar në Kosovë.Kjo për të xhiruar videoklipin e ri, për të cilin ka njoftuar...

Një burrë me thikë kërcënonte kalimtarët në Oslo të Norvegjisë, vritet me armë zjarri nga policia

Një burrë raportohet se i armatosur me thikë kërcënoi kalimtarët në rrugët e kryeqytetit norvegjez, Oslo, të martën, përpara se të qëllohej për vdekje...

Produksioni e bën ‘horë’ Fifin, e jep ‘live’ duke u larë komplet e zhveshur

Shpeshherë disa nga banorët e Big Brother po harrojnë që janë në transmetim live gjatë gjithë kohës. Kështu së fundmi ka ndodhur me Fifin dhe...

Arsyetimi i shkallës së parë për lirimin e ish-drejtorit të urbanizmit në Prizren nga akuza për korrupsion

Me arsyetimin se nuk është provuar se i akuzuari ka kryer veprën penale, Gjykata Themelore në Prizren, në shtator të këtij viti ka shpallur...

Dëgjohen edhe tre dëshmitarë në gjykimin për mashtrim ndaj “Burdushit”

Me dëgjimin e tre dëshmitarëve të Prokurorisë Speciale, këtë të hënë, ka vazhduar gjykimi ndaj Hysri Peqanit i njohur si “Burdushi”, i cili po...

Krasniqi: Qytetarët e Dragashit janë mobilizuar për fitoren e Shaban Shabanit më 14 nëntor

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Dragash ku i mirëprit nga qytetarët e kësaj komune dh përkrahësit e partisë së tij,...

Shaqir Totaj: Bashkë me qytetarët po sjellim ndryshimin e madh në Prizren

Kandidati për Kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj ka marrë mbështetje të madhe edhe sonte në Hoqë të Qytetit, Poslishtë e Billushë të Vërrinit. Totaj ka...

Juve planifikon transferimin e Ramagnolit dhe rikthimin e Pogbas

Pas largimit të Merih Demiral dhe Cristian Romero, në shtëpinë e Juves kanë nisur punën për të gjetur një mbrojtës në merkaton e janarit. Drejtuesit...

Lajmet e Fundit