26.8 C
Prizren
E premte, 22 Shtator, 2023

Takim poetik për poetin Abdullah Thaçi

Poeti Abdullah Thaçi, përkujtohet sot në Prizren, në dy vjetorin e vdekjes.

Biblioteka Ndërkomunale në Prizren dhe Shoqata për kulturë dhe art, “Fidani”, organizojnë takim poetik kushtuar poetit Thaçi.

Takimi mbahet në objektin e SHKA Agimi në ora 16:00.

Poeti Abdullah Thaçi, ishte mjaft produktiv në letrat shqipe, e në veçanti në letërsinë për fëmijë.

Poeti Thaçi, u lind në fshatin Novosellë të Pejës më 1942, kurse vdiq vitin e kaluar. Shkollimin fillorë e ka mbaruar në vendlindje, të mesmen në Pejë, ndërsa Fakultetin e shkencave të natyrës, dega e Kimisë, në Universitetin e Prishtinës.

Në kohë të gjatë, punon si profesor në Gjimnazin e Prizrenit. Disa nga veprat e tija, janë; “Lumi i dritës”, 1980, “Treni i bardhë”, 1982, “Duke pritur ylberin”, 1983, “Piknik poetik”, 1986, “Anës Drinit”, 1989, “Ani, Kosovë, ani”, 1994, etj/PrizrenPress.com/

Dënim unik me nga 12 vjet burgim për dy të akuzuarit për shpërthimin në Zhur, ku kishte vdekur një polic

Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj Iran Badallit dhe Arben Gashit, duke i dënuar me dënim unik me nga 12 vjet...

Theri me thikë një person në shesh të Prizrenit, arrestohet i mituri

Një i mitur është arrestuar nga Policia e Kosovës, pasi që dyshohet se për shkak të një mosmarrëveshje ka sulmuar me thikë një person. I...

Lajmet e Fundit