13.8 C
Prizren
E diel, 2 Prill, 2023

Të hënën fillon vaksinimi kundër gripit sezonal në Prizren

Të hënën fillon vaksinimi kundër gripit sezonal në Prizren.

Vaksinën do të marrin personat me sëmundje kronike, personat në moshë të shtyer dhe personat e tjerë me rrezikshmëri të lartë për infeksion.

“Me qëllim të parandalimit të gripit sezonal, Drejtoria e Shëndetësisë në bashkëpunim me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare nga dita e hënë, 9 dhjetor, do të fillojë imunizimin e kategorive më të rrezikuara të popullatës nga gripi sezonal”, njofton Komuna e Prizrenit.

“Imunizimit nga kjo sëmundje do t’i nënshtrohen personat me sëmundje kronike, personat në moshë të shtyer dhe personat e tjerë me rrezikshmëri të lartë për infeksion”.
“Tanimë janë shpërndarë gjithsej 6500 vaksina në të gjitha njësitë e vaksinimit të QMF-ve, për ta ofruar këtë shërbim çdo personi që ka nevojë”.

“Vaksinimi është mënyra më e mirë për t’u mbrojtur nga gripi sezonal”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Artan Thaqi: Më kanë thënë që çmimi është i shitur nga fillimi

Finalisti i “BBVK”, Artan Thaqi, rrëfeu shumë detaje në emisionin “Kendiv” rreth përvojës së tij, por edhe raporteve jashtë me disa nga ish-banorët. Sipas tij,...

Luizi rrëfen 4 sekretet e jetës së tij

Në shtëpinë e Big Brother, banorët duhet të shkruanin sekretet e tyre dhe t’i lexonin përpara të gjithëve, ndërkohë që mundoheshin t’i gjenin se...

Lajmet e Fundit