23.8 C
Prizren
E premte, 19 Korrik, 2024

Thaçi kujton Besëlidhjen e Lezhës

Thaci14-12Kryeministri Hashim Thaçi, ka kujtuar datën e 2 marsit 1444, kur u mbajt Besëlidhja e Lezhës.

“Sot 570 vite më parë, me 2 mars 1444, Gjergj Kastrioti Skenderbeu mblodhi Arianitasit, Dukagjinasit, Topiajt, Balshajt, Spanajt, Zahariajt, Muzakajt, Gropajt, etj për ta mbajtur Besëlidhjen e Lezhës.

Familjet fisnike më të rëndësishme shqiptare të tërë Ballkanit, nëpërmjet vendimeve të ndërmarra në këtë kuvend vendosën bazat e ndërgjegjës kombëtare si dhe ndërmorrën hapat e para të ndërtimit të shtet-kombit shqipëtar”, shkruan Thaçi në Facebook.

Thaçi thotë se ky ishte ndër episodet më të dashura që kujton nga studimet e tij. “Ishte ky ndër episodet më të dashura që i kujtoj gjatë studimeve të historisë”, shkruan ai në profilin e tij në Facebook.

Më Shumë

Rrahu një grua në Malishevë, arrestohet i dyshuari

Të hënën në Malishevë është arrestuar një person që dyshohet që e ka rrahur një grua. “Viktima femër kosovare ka njoftuar se i dyshuari mashkull...

Ballkani sot pret UE Santas në kualifikimet për Ligën e Kampionëve

Pasi triumfoi në ndeshjen e parë si mysafir në Andorë kundër UE Santas me rezultat 2-1, Ballkani do të kërkojë që ta ruaj këtë...

Lajmet e Fundit