15.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Marrëveshja për Presidentin e mbyllur dhe për AKR e Pacollit

Thaci, mustafa,pacolliMarrëveshja për Presidentin e mbyllur dhe për AKR e Pacollit
Marrveshja e treshës rreth postit të Presidentcës e arritur në 2011-en, nga partitë politike vlersohet si e vdekur.

Arbën Gashi nga LDK thotë se pas mendimit të Kushtetuesës nuk ka sa cfarë të flitët me rreth marrveshjes në fjalë. Presidentja Jahjaga ka mandat deri në 2016.
Edhe AKR-ja e sheh këtë çështje të mbyllur deri në 2016-en. Sipas Myzejene Selmanit, deklarata e Jeckobson nuk nënkupton influencim në cështjet e brendshme të Kosovës. Sipas saj Jackobson vetëm ua ka rikujtuar partive politike një realitet.

“Ambasadorja e SHBA-së Tracy Jackobson vetëm ua ka rikujtuar partive politike se ata nuk mund të negocojnë për pozitën e Presidentës. Jackobson nuk po përzihet në asnjë proces të brendshëm të Kosovës, ajo vetëm po flet për një realitet që është krijuar nga partitë politike, asgjë më shumë:” tha Selmani.

Sipas saj, edhe pa interpretimin e Kushtetueses e deklaratës së Jackobson, nëse shifet dhe analizohet procesverbali I mbledhjes së Kuvendit të Kosovës kur është zgjedhur Presidentja e vendit, kryeparlamentari Krasniqi qartë e ka thënë se mandati I Presidentës është 5 vjecar.

Gjykata Kushtetuese në korrik të 2012-es ka dhënë shpjegimet përfundimtare pse Atifete Jahjagës nuk mund t’i ndërpritet mandati presidencial me amendamente dhe me marrëveshje politike.

Gjykata Kushtetuese në aktgjykimin mbi 40 faqesh që ka lëshuar, qartëson se Jahjaga, më 7 prill të vitit të kaluar, ka marrë besimin e shumicës së deputetëve të Kuvendit të Kosovës për ta drejtuar shtetin në mandat pesëvjeçar.

Më Shumë

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren ngushëllon familjen dhe miqtë e avokatit Rexhep Hasani

Kryetarja e Gjykatës Themelore në Prizren, Shpresa Emra, ka ngushëlluar familjen dhe kolegët e avokatit Rexhep Hasani, i cili vdiq dje. E nderuara familje Hasani, I...

Murati: Deri tani kemi alokuar 60 milionë euro për rrymën, çmimi për kilovat është më i lirë se në Shqipëri

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka bërë të ditur se rrymën e kanë subvencionuar me 60 milionë euro deri tani nga...

Lajmet e Fundit