22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Thaçi: Theranda, zonë e fuqishme e zhvillimit ekonomik të Kosovës

Thaci misioni i riKryeministri i Kosovës dhe njëherësh kryetar i PDK-së, Hashim Thaçi gjatë qëndrimit sot në Therandë, ka shpalosur “Misionin e Ri” për zhvillim ekonomik.

Duke folur për Fondin e Punësimit, ai ka thënë se nga ky fond, përfitues do të jenë shumë ndërmarrje të vogla, të mesme dhe të mëdha të Therandës, të cilat me punën e tyre do të mbështesin zhvillimin e hovshëm ekonomik të Kosovës.

“Therandasit janë njerëz shumë punëtorë dhe ndërmarrjet tuaja do të jenë përfituese të mëdha nga Fondi i Punësimit, që do të hap mbi 200 mijë vende të reja pune”, ka shtuar Thaçi.

Sipas tij, Theranda në vjetet e ardhshme do të shndërrohet në zonë të rëndësime të zhvillimit ekonomik të Kosovës.

Ndërsa, nënkryetari i PDK-s, Enver Hoxhaj ka theksuar se nëse ka një rajon ku duhet të zhvillohet agrikultura dhe bujqësia, atëherë është rajoni i Therandës, Rahovecit dhe Prizrenit.

“Platforma e PDK-së, është opsioni i vetëm që garanton investime të sigurta afatgjata në fushën e agrokulturës dhe bujqësisë. Kjo zonë do të shndërrohet në qendër të zhvillimit ekonomik të Kosovës”, ka theksuar Hoxhaj.

Më Shumë

146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Sot janë bërë 146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Lidhja e Prizrenit ishte një organizim politik i parisë së katër vilajeteve që...

Ndeja e partisë në Prizren, Vetëvendosje publikon videon ku qytetari shihet duke ia puthur dorën Kurtit

Lëvizja Vetëvendosje ka publikuar pamje nga ndeja që mbajtën dje në Prizren me aktivistë e anëtarë të kësaj partie. Pjesë e kësaj videoje është edhe...

Lajmet e Fundit