8.8 C
Prizren
E mërkurë, 6 Dhjetor, 2023

The Athletic i kushton artikull Raphael Dwamenas: Futbollisti që vdiq, duke luajtur lojën që dashuronte

Stadiumi Demrozi i Egnatia FC, në qytetin e vogël shqiptar të Rrogozhinës, është një stadium modest, me vetëm njërën anë të hapur për spektatorë.

Pikërisht këtu të shtunën, më 11 nëntor, Raphael Dwamena, lojtari më i dekoruar i ligës dhe golashënuesi më i mirë me nëntë gola, u rrëzua dhe vdiq gjatë një ndeshjeje kundër FK Partizani.

Njëzet e katër brenda ndeshjes, një video tregon arbitrin dhe lojtarët nga të dyja palët që nxitojnë për të ndihmuar dhe stafin mjekësor që merr pjesë në Dwamena në bar. Një ambulancë hyn në fushë brenda një minute pasi ai u rrëzua në tokë ndërsa lojtarët e dëshpëruar shikojnë larg me kokat e tyre në duar.

Dwamena u dërgua në spitalin e Kavajës, 20 minuta larg me makinë, me gruan e tij prej gjashtë vitesh, Ama, por u shpall i vdekur para se të arrinte atje.

Vdekja e tij, në moshën 28-vjeçare, tronditi komunitetin e futbollit dhe homazhet u përhapën nga e gjithë bota. Megjithatë, ajo gjithashtu ngre pyetje të vështira dhe shqetësuese.

Dwamena ishte paralajmëruar vazhdimisht nga mjekët dhe miqtë që të ndalonte së luajturi futboll për shkak të problemeve me zemrën e tij. Ai nuk i kaloi testet mjekësore në Brighton & Hove Albion në 2017 pasi ishte rënë dakord për një tarifë prej 10 milionë £ (tani 12.4 milionë dollarë), e cila ishte dështuar gjatë një ndeshjeje në tetor 2021, ndërsa kontratat me klubet në të gjithë Evropën u përfunduan herët për shkak të gjendjes së tij të zemrës. .

Ai kishte një defibrilator kardioverter të implantueshëm (ICD; një pajisje e vogël me bateri) të vendosur në gjoksin e tij në janar 2020, por më pas e hoqi atë në fillim të 2022.

Antonio Asso, kardiologu që vendosi defibrilatorin e Dwamena-s, është i bindur se vendimi i lojtarit për të hequr pajisjen rezultoi në vdekjen e tij.

Ai tha: “Për fat të keq, ajo që ndodhi të shtunën e kaluar ishte e lehtë të parashikohej. Dy vjet më parë, ai pësoi fibrilacion ventrikular (një ritëm kaotik në zemër që është i barabartë me vdekjen nëse një shkarkesë elektrike nuk aplikohet në gjoks në 10 minutat e para). Për fat të mirë, pasi defibrilatori i vendosur ishte operativ, ai e ringjalli atë. Më vonë ai kërkoi t’i hiqej pajisja dhe kur ajo aritmi malinje u përsërit të shtunën e kaluar, nuk kishte defibrilator në gjoks.

“Ai ka vdekur si pasojë e një vendimi të respektueshëm personal, por nëse nuk do të hiqej defibrilatori, Raphael do të ishte ende gjallë. Është fundi i një historie të trishtuar dhe të parashikueshme.”

Dwamena, një njeri thellësisht fetar, ishte i vendosur të vazhdonte të bënte atë që donte më shumë. “Zoti është ai që kujdeset për zemrën time,” tha ai një herë.

Drejtori i përgjithshëm i Egnatia, Klejdi Zenelaj, këmbënguli se klubi kishte kryer kontrollet e duhura mjekësore në Dwamena dhe kishte ndjekur protokollet e Federatës Shqiptare të Futbollit, duke shtuar se klubi kishte bërë tre kontrolle mjekësore në Dwamena që nga ardhja e tij në dhjetor 2022.

“Në fund, ai vendosi të luante; është jeta e tij”, tha Zenelaj. “Ai mund të vendosë për sa kohë që të gjitha testet janë bërë nga klubi… dhe gjithçka ishte në rregull.”

Kjo është historia e një futbollisti të talentuar, i cili nuk mundi të hiqte dorë nga loja që donte.

Dwamena u rrit në Nkawkaw, në jug të Ganës. Ai nuk kishte kontakte me prindërit e tij gjatë fëmijërisë së tij dhe u rrit nga gjyshja e tij shumë fetare, drejtoreshë në një shkollë lokale. Më në fund takoi prindërit e tij për herë të parë në moshën 18-vjeçare. Kjo i la një përshtypje të qëndrueshme – në një intervistë, ai dikur tha: “Nuk mund t’i besosh askujt”.

Si djalë, ai shiste granita (akull me shije) dhe duhej të dilte fshehurazi për të luajtur futboll, pasi gjyshja e tij nuk e miratonte hobin e tij të preferuar dhe e ndaloi atë të shkonte në gjyqe, pasi ato përplaseshin me angazhimet e shkollës. Megjithatë, një xhaxha i dhuroi atij një palë këpucë futbolli të verdha Diadora dhe ai përfundimisht u bashkua me akademinë tashmë të zhdukur të Red Bull në Ganë, ku paguhej 100 euro në muaj, përpara se të shkonte në Evropë me Red Bull Salzburgun, në moshën 18 vjeç.

Red Bull Salzburg tha se nuk kishte probleme shëndetësore të shënuara gjatë kohës së tij atje nga 2014-16. Shija e tij e parë e futbollit të lartë erdhi kur ai u huazua në klubin ushqyes të Salzburgut, FC Liefering, ku luajti 27 ndeshje. Por ishte në Austria Lustenau, në kategorinë e dytë të vendit, ku karriera e tij mori hov gjatë sezonit 2016-2017. Dwamena ka shënuar 30 gola në 38 ndeshje.

“Mund ta shihni menjëherë se ai ishte një lojtar i veçantë me aftësi të veçanta”, tha ish-bashkëlojtari i tij Pius Grabher për The Athletic. “Ai ishte sulmuesi më i mirë me të cilin kam luajtur ndonjëherë. Ishte fillimi i një karriere të madhe.”

Grabher tha se e kishte dëgjuar lajmin për vdekjen e mikut të tij dy orë përpara ndeshjes në shtëpi të Lustenau të shtunën, ku ai ende luan.

“Ishte një grusht në stomak,” tha ai. “Ai ishte një nga njerëzit më mbresëlënës. Ai kishte aq shumë energji. Kur luanim së bashku, ishim në krye të ligës, ai ishte një person i madh dhe gjithashtu një lojtar i shkëlqyer.

“Tifozët këtu e donin atë edhe pse ai luajti vetëm një sezon, por kjo ju tregon gjithçka për të dhe karakterin e tij.”

Grabher tha se Dwamena nuk kishte probleme me zemrën e tij gjatë kohës së tij në Lustenau, por ata më vonë folën për këtë kur ai u largua nga klubi.

“Ai gjithmonë ka folur për këtë çështje,” tha ai. “Dy vjet më parë, ai më tha se donte të hiqte defibrilatorin nga zemra, sepse ishte plani i Zotit. Ai e nxori atë. Ishte kundër këshillës së mjekut.

“Ai ishte vërtet fetar; ishte e gjithë jeta e tij. Një person normal nuk mund ta kuptojë këtë vendim, sepse ka shumë gjëra më të mëdha se futbolli. Gjithmonë i kam thënë se jeta ka më shumë se futbolli.”

Dwamena iu bashkua FC Zurich në janar 2017 në Superligën zvicerane. Pikërisht këtu u zbuluan për herë të parë problemet e tij të zemrës.

Ancillo Canepa, presidenti i klubit, tha: “Para se të nënshkruajmë me një lojtar të ri, ne gjithmonë bëjmë kontrolle mjekësore. Ne zbuluam disa parregullsi në zemër me Raphael. Ne i diskutuam ato me lojtarin dhe me specialistë të ndryshëm mjekësorë dhe kardiologë. Pas testeve të mëtejshme mjekësore, u informuam nga këta specialistë se Raphael mund të vazhdojë karrierën e tij si futbollist profesionist”.

Zurihu kishte gjithmonë një defibrilator celular pranë fushës kur luante Dwamena, por ai kurrë nuk kishte probleme me zemrën në Zvicër dhe forma e tij mbresëlënëse e ndihmoi atë të depërtonte në kombëtaren e Ganës.

“Ai nuk ishte vetëm një sulmues i shkëlqyer, por edhe një person i jashtëzakonshëm”, shtoi Canepa. “Raphael është një lojtar dhe person që nuk do ta harroj kurrë.”

Me rritjen e aksioneve të tij, Brighton iu drejtua Dwamena-s si lojtari për të shënuar golat për t’i mbajtur ata në Premier League pas promovimit nga Championship.

Një tarifë prej 10 milionë paundësh u ra dakord me Cyrihun dhe ai nënshkroi një kontratë katërvjeçare, vetëm që marrëveshja të prishej kur problemi i tij me zemrën u raportua gjatë ekzaminimit mjekësor.

Brighton përdor skanime MRI sapo një problem të theksohet nga testimi fillestar dhe më pas merr një specialist të lartë për të shqyrtuar rezultatet – një proces që është shumë më i thelluar se në shumë klube të tjera.

Zurihu tha se ata ishin “shumë të befasuar” nga rezultatet dhe kishin kryer kontrollet e tyre mjekësore përpara lëvizjes. Canepa e quajti klubin anglez “amator dhe joprofesional” dhe pretendoi se Brighton kishte rrjedhur informacionin në media përpara se ta informonte atë, gjë që nxiti zemërimin në skuadrën e Premier League.

Pas kthimit të Dwamena në Cyrih, ai kishte teste të mëtejshme dhe më pas një çip për leximin e zemrës iu implantua në gjoks.

Chris Hughton ishte menaxheri i Brighton në atë kohë dhe tani është në krye të kombëtares së Ganës. “Ekipi ynë shumë i mirë i rekrutimit (në Brighton) identifikoi se ai ishte një lojtar cilësor dhe ata e sollën atë në vëmendjen time,” tha ai.

“Duke qenë në Brighton në atë kohë, mendimet e para janë ‘si mund të ndodhë në këtë ditë dhe epokë’? Tani që jam trajneri i Yjeve të Zi, kjo bën jehonë edhe më shumë.

“Është tepër e trishtueshme për të gjithë ata që lidhen me lojtarin. Të jesh këtu në Ganë, i rrethuar nga lojtarë dhe anëtarë të stafit që e njihnin atë, është shumë e trishtueshme.”

Në vitin 2018, megjithatë, Dwamena më në fund mbërriti në një nga ligat më të mira të botës – duke nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare me Levante në La Liga. Ai doli nga stoli kundër Real Madridit dhe luajti një ndeshje të plotë kundër Atletico Madridit, por nuk arriti të shënonte një gol në ligë. Ai u huazua te Real Zaragoza në divizionin e dytë sezonin e ardhshëm.

Pas nëntë paraqitjeve për klubin, ata zbuluan një problem në zemër gjatë një kontrolli rutinë mjekësor në tetor 2019. Ai tregoi se Dwamena kishte një sëmundje të zemrës që shkaktoi një ritëm të parregullt dhe të shpejtë të zemrës. Ai nuk luajti më për klubin.

Alberto Soro, një ish-bashkëlojtar në Zaragoza, kujton: “Ai ishte shumë i fuqishëm fizikisht dhe gjithashtu kishte shumë cilësi. Si person, ai ishte një djalë shumë i qetë, por gjithmonë qeshte. Dhe në fushë, gjithashtu, ai punoi për ekipin.

“Ne dinim për problemet e tij shëndetësore, sepse ishte në Zaragoza ku ata gjetën problemin. Më kujtohet qartë se në pjesën e parë të një ndeshjeje, ai nuk ishte mirë. Ai nuk tha asgjë, por bënë analizat dhe të nesërmen na dhanë lajmin se do të linte pak kohë mënjanë sepse kishte një problem shëndetësor me zemrën”.

Dwamena kishte një ICD të pajisur në janar 2020 nga Asso, një specialist i kardiologjisë në Zaragoza.

“Dwamena vuajti nga një sëmundje e zemrës në muskulin e tij të zemrës që e bëri atë të prirur për të vuajtur nga aritmitë ventrikulare shumë të shpejta dhe të rrezikshme (rrahje anormale të zemrës), veçanërisht të lidhura me ushtrimet,” tha Asso.

“Ne treguam implantimin e një defibrilatori si pjesën e parë të trajtimit të tij dhe, në rast të përsëritjes më vonë, të shqyrtojmë një ndërhyrje të quajtur ablacioni i kateterit (kalimi i tubave përmes enëve të gjakut në zemër). Ai pranoi vetëm defibrilatorin.

“U deshën shumë për ta bindur atë të bënte implantin sepse besonte se gjendja e tij ishte dëshira e Zotit. Ai u transferua në Danimarkë dhe ne humbëm kontaktin.”

Me defibrilatorin e tij në, Dwamena u kthye në futboll në gusht 2020 me Vejle Boldklub në ligën më të mirë të Danimarkës.

Lojtarët lejohen të luajnë me një defibrilator në Danimarkë, por rregullat ndryshojnë në vende të ndryshme. Në Itali, për shembull, nuk i lejojnë futbollistët të luajnë me defibrilator. Christian Eriksen u ndalua të luante për Interin në Serinë A pasi iu vendos një ICD pas arrestit kardiak në Euro 2020.

Megjithatë, më pas ai u lejua të luante për Brentford dhe Manchester United në Angli. Në Holandë, Daley Blind vazhdoi të luante me një ICD pasi u diagnostikua me inflamacion të muskujve të zemrës.

Jacob Kruger, drejtori sportiv i Vejles në atë kohë, udhëtoi me Dwamena tek një mjek në Zvicër për t’u siguruar që ai të lejohej të luante dhe çdo javë zemra e tij monitorohej nga mjeku i klubit. Lojtarët vëzhguan se si Dwamena luante me një orë Pulse, e cila kontrollon rrahjet e zemrës suaj.

Pas një ndeshjeje, klubi zbuloi se vlerat kufitare të zemrës së tij ishin shumë të larta dhe defibrilatori ishte gati të futej brenda. Ata organizuan një takim me Dwamena dhe i thanë atij se donin të shmangnin një situatë ku ai mund të rrëzohej dhe vendosën të ndërpresin kontratën e tij pas vetëm dy muaj

Në ndeshjen tjetër, kundër Randers FC, lojtarët e skuadrës kishin veshur fanella me emrin e tij në shpinë si shenjë mbështetjeje dhe Vejle e mbajti Dwamena për shtatë muaj si trajner.

Morten Pelch, zëdhënësi i klubit, tha: “Ai ishte një model për lojtarët tanë afrikanë. Ai kishte përvojë dhe një pasqyrë të mirë në futboll. Ai shënoi tre gola në gjashtë ndeshje kur luajti. Ju mund të shihni se ai kishte atë X-Factor, ai ishte një lojtar i Premier League.”

Por në vend që të ndiqte një karrierë në trajner, Dwamena ishte e vendosur të luante.

Në verën e vitit 2021, ai nënshkroi për FC Blau Linz në kategorinë e dytë të Austrisë. Në një njoftim për shtyp që shënonte nënshkrimin e tij, klubi këmbënguli se ishin kryer teste të rrepta mjekësore, por, vetëm katër muaj pas bashkimit, ai u rrëzua në fushë 20 minuta në një ndeshje të Kupës së Austrisë kundër TSV Hartberg. Dwamena ishte i vetëdijshëm gjatë gjithë kohës dhe u trajtua nga një ekip mjekësor në fushë përpara se të dërgohej në spital.

Duke folur në atë kohë, drejtori sportiv Tino Wawra tha: “Është një situatë e rëndë dhe ai është i vetëdijshëm për këtë. Ai është realist për të ardhmen. Mjekët thanë se jeta e tij nuk ishte kurrë në rrezik akut për shkak të defibrilatorit. Ai ia korrigjoi rrahjet e zemrës katër herë. Ai do të ketë disa kontrolle të tjera dhe më pas do të lejohet në shtëpi ose sonte ose nesër në mëngjes. Nuk ka më asnjë rrezik nëse ai shmang ushtrimet e forta.”

Kontrata e tij me klubin përfundoi në dhjetor 2021. Më pas, kundër këshillës së mjekëve dhe miqve të shumtë, Dwamena iu hoq ICD në Zvicër.

Në një intervistë me Neue Zurcher Zeitung në tetorin e vitit të kaluar, Dwamena tha: “Shkova te shumë mjekë, të gjithë thonë gjëra të ndryshme. Por vetëm Zoti mund të më tregojë kur është koha për të ndaluar. Është vullneti i Zotit nëse unë vdes. Njerëzit rreth meje do të jenë të trishtuar për disa orë ose ndoshta për disa ditë, por ata do ta kalojnë atë. Unë nuk jetoj për të kënaqur njerëzit. Vetëm Zoti. Unë besoj se Zoti është ai që kujdeset për zemrën time… Unë kurrë nuk kam frikë.”

“Mbaj mend që fola me të (Dwamena) me disa nga djemtë e Ganës”, tha Didi Dramani, ndihmës trajneri i Ganës. “Ai kishte një prekje njerëzore, duke u lidhur me njerëzit. Ai ishte një person shumë modest, gjakftohtë. është shumë e trishtueshme.

“Ne jemi shumë fetarë. Nëse nga ana mjekësore jeni duke u mbështetur nga një vegël për të ndihmuar në mbajtjen e jetës suaj, ju mund të nënshkruani dokumente për të kërkuar që të hiqet dhe më pas mund të jetoni dhe më pas të pranoni fatin tuaj.”

Pavarësisht lutjeve për të lënë futbollin, ai filloi të stërvitej dhe të luante me BSC Boys në nivelin e pestë të futbollit zviceran në gusht 2022.

Një ish-shoqe e ngushtë u kujtua që i lutej Dwamenës të ndalonte së luajturi. “I thashë: ‘Ti je më i rëndësishëm si person sesa si futbollist’. Por ai nuk dëgjoi.”

Në BSC Boys, u raportua se Dwamena nënshkroi një heqje dorë nga rreziku, por nuk kishte asnjë mjekim. Ai shënoi tetë gola në 11 ndeshje përpara se të largohej në dhjetor.

Kryetari i klubit Christian Schmid tha: “Raphael ishte një djalë pozitiv, i gëzuar dhe një futbollist i shkëlqyer që bëri shumë miq me ne në një kohë të shkurtër. Ne e dinim për problemet e tij dhe e dërguam edhe te një mjek i cili e paralajmëroi atë dhe ne. Ne donim ta bindnim që të fuste sërish një defibrilator, por për fat të keq, ai nuk e bëri këtë.”

Në dhjetor 2022, Dwamena iu bashkua FC Egnatia në Shqipëri, një klub i cili luajti në raundin e parë kualifikues të Europa Conference League këtë sezon.

Në Shqipëri, Dwamena jetonte në një hotel të rregulluar nga klubi me Amën, më pas një apartament në Kavaje.

Duke pasur parasysh historinë e tij mjekësore, pse u lejua Dwamena të luante për Egnatia?

Klubi këmbënguli që Dwamena kishte kaluar të gjitha kontrollet e nevojshme mjekësore. Ata thanë se nuk kishte nevojë që ai të nënshkruante një heqje dorë nga rreziku pasi “mjekët thanë se ai kishte kaluar të gjitha testet mjekësore”.

Drejtori i përgjithshëm i Egnatia, Klejdi Zenelaj, tha për The Athletic: “Ai ishte shumë i mirë, kishim marrëdhënie perfekte. Jemi të trishtuar por jeta do të vazhdojë. Të gjithë janë të tronditur, i gjithë komuniteti është.

“Ai kaloi gjithçka nga ana mjekësore para se të vinte në klub. Ai erdhi këtu në janar, tani jemi në nëntor dhe bëmë tre kontrolle dhe gjithçka ishte mirë.

“Kudo që i kaloi testet. Në Levante, Zaragoza, Danimarkë. Por pas kësaj ai ka probleme. Ai nxori defibrilatorin. Ne folëm me të për këtë, por ai tha se i kishte shkaktuar probleme. Ai besonte se ky ishte problemi.”

Zenelaj shtoi se klubi tani do të jetë më i fortë me testimin e tyre.

Agjenti i Dwamena-s në Shqipëri tha se lojtari kishte “kontrolle të dyfishta, të trefishta mjekësore për gjithçka” dhe mund të kishte kaluar teste mjekësore “kudo në botë… sepse zemra e tij nuk ka probleme për të kaluar testet mjekësore, kjo është e vërteta”.

Ai shtoi: “Kam kontrolluar historinë e tij mjekësore disa herë, madje edhe me mjekë. Ai besonte shumë në Zot. Ai po luftonte kundër gjërave mjekësore. Ky ishte vendimi i tij personal.

Ai tha shumë herë: “Nëse fati im do të jetë të vdes në fushë, atëherë nuk ka rëndësi. Kjo është jeta ime dhe unë dua të vendos”. Asnjë nga mjekët nuk mund ta detyronte atë të ndalonte së luajturi futboll.”

Si klubi ashtu edhe agjenti pretenduan se kishte plane që ai të nënshkruante për një klub tjetër në janar, me oferta nga klube në Evropën Lindore, Dubai, Katar dhe Arabinë Saudite. Federata Shqiptare e Futbollit nuk iu përgjigj kërkesave të shumta për koment.

Trupi i Dwamena tani po dërgohet përsëri në Ganë. Ama u kthye në vend herët në mëngjes të mërkurën përmes Turqisë dhe fanella e lojës së Dwamena-s do të kthehet gjithashtu në Ganë, ku do t’i dhurohet familjes së tij.

Babai i tij, Amoako Sefa, i tha Peace FM në Gana: “Ne kemi qarë që kur kemi dëgjuar lajmin, por kemi besim te Zoti që të na mbajë të fortë.”

Zenelaj e përshkroi Dwamenën si “frymëzim për të gjithë ekipin”.

“Shokët e tij të skuadrës janë shumë të trishtuar”, shtoi ai. “Do të jetë një punë e vështirë për t’i marrë ata, por ne duhet të luajmë për të.”Albanian Post 

Më Shumë

Fitojnë Ballkani e Drita, barazon Prishtina

Ballkani e ka realizuar fitoren e radhës dhe e ka forcuar pozitën e parë në tabelë. Në ndeshjen e vlefshme për Javën e gjashtëmbëdhjetë suharekasit...

Kosova del sërish keq në testin PISA; Nagavci: Rezultatet ishin të pritshme

Nga 80 vendet pjesëmarrëse, Kosova renditet në listën e dhjetëshes së fundit në studimin ndërkombëtar të arsimit - testin PISA, që vlerëson kompetencat e...

Lajmet e Fundit