35.8 C
Prizren
E hënë, 15 Korrik, 2024

Tre vjet nga arrestimi i Jakup Krasniqit

Në trevjetorin e arrestimit të Jakup Krasniqit, vajza e tij Gresa ka shkruar në rrjetin social Facebook, se këta tre vjet kanë kaluar si në ferr.

Gresa shkruan se në tre vjet padrejtësi, nuk u mësuan me mungesën e Krasniqit por megjithatë u bënë të fortë.

Krasniqi ishte arrestuar më 4 nëntor tre vjet më parë dhe të njëjtën ditë ishte transferuar në Hagë. Veprat që rëndojnë ndaj tij dhe ish-krerëve të tjerë të UÇK-së kanë të bëjnë me krime lufte, ndalimit të paligjshëm ose arbitrar, trajtimit mizor, torturës dhe vrasjes së paligjshme dhe krimet kundër njerëzimit të burgosjes, e disa të tjera, të cilat sipas Dhomave të Specializuara, janë kryer nga marsi 1998 dhe shtatori i vitit 1999.

 

Më Shumë

Programi special i DokuFestit kushtuar filmit sivjet vjen me tre dokumentarë

Programi special i DokuFestit që i dedikohet vetëm filmit, në edicionin e 23-të të festivalit, vjen me një përzgjedhje të tre dokumentarëve të veçantë,...

Plagoset një burrë në Suharekë, arrestohet i dyshuari

Sot rreth orës 12:00, Stacioni Policor në Suharekë ka pranuar informacion se në fshatin Popolan, komuna e Suharekës, dyshohet se një person ka pësuar...

Lajmet e Fundit