18.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Turqit festojnë fitoren e Erdoganit në zgjedhjet presidenciale – festë kishte edhe në Prizren

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka fituar zgjedhjet në Turqi, sipas Këshillit të Lartë Zgjedhor të vendit dhe të dhënave jozyrtare nga Agjencia shtetërore Anadolu.

Fitorja e tij erdhi në një balotazh të tensionuar pasi ai nuk arriti të sigurojë me shumë se 50 për qind të votave të nevojshme për një fitore të plotë në raundin e parë më 14 maj, përcjell Telegrafi.

Me pothuajse të gjitha votat e numëruara, Erdogan mori 52.14 për qind të votave në raundin e dytë të dielën, duke mposhtur kundërshtarin e tij Kemal Kilicdaroglu, i cili fitoi 47.86 për qind, sipas Këshillit të Lartë të Zgjedhjeve.

Rezultati pritet të konfirmohet në ditët në vijim.

 

Këto zgjedhje “vulosin vendin e Erdoganit në histori”, ndërsa ai zgjat qëndrimin në pushtet 20-vjeçar për pesë vjet të tjera.

Ai kishte tejkaluar tashmë presidencën 15-vjeçare të themeluesit të Republikës së Turqisë, Mustafa Kemal Ataturk.

 

Kështu, Erdogan u shfaq jashtë rezidencës së tij në Uskudar të Stambollit, ku këndoi përpara se të falënderonte një turmë adhuruese.

 

Ai shtoi se të gjithë 85 milionë qytetarët e vendit ishin “fituesit” e dy raundeve të votimit më 14 dhe 28 maj.

 

Më pas ai u drejtua për në Ankara, ku iu drejtua mbështetësve në pallatin presidencial. Erdogan uroi turmat dhe u tha atyre se çështja më urgjente me të cilën përballet vendi aktualisht ishte inflacioni, përpara se të shtonte se nuk ishte një problem i vështirë për t’u zgjidhur.

Erdogan shtoi se shërimi i plagëve të tërmeteve të shkurtit dhe rindërtimi i qyteteve dhe qytezave të shkatërruara nga fatkeqësia natyrore do të vazhdojë të jetë ndër prioritetet e tij.

Dhe pas shpalljes së fitores, në disa vende të Turqisë ka filluar festa.

Por një gjë e tillë ka ndodhur edhe në vende të tjera ku jetojnë turqit – dhe jo vetëm, përfshirë Kosovën, përkatësisht në Prizren. /Telegrafi/

Horoskopi ditor, këto janë shenjat më me fat

Dashi Çështjet e parave janë në krye të agjendës. Merrni kohë për t’i trajtuar këto çështje me kujdes. Do të jeni jashtëzakonisht efikas me numrat,...

Juventus është i interesuar për Pierre-Emile Hojbjerg

Pierre-Emile Hojbjerg thuhet se ka tërhequr vëmendjen e Juventus-it, i cili mund të bëjë një lëvizje për lojtarin e Tottenham në janar. Reprezentuesi danez e...

Lajmet e Fundit