-1.2 C
Prizren
E hënë, 6 Shkurt, 2023

UPZ do t’i pranojë tre mijë studentë të rinj

UPZ-objektiTre mijë studentë të rinj do të regjistrohen këtë vit në Universitetin “Ukshin Hoti” në Prizren.

Sekretari i UPZ-së, Adem Sallauka tha se vendimi për pranimin e 3 mijë studentëve të rinj është marrë nga Senati i Universtitetit.

“Vetëm në afatin e parë të regjistrimit,do të pranohen 2250 student të rinj”, tha Sallauka për TVPZ.

Ai tha se UPZ është në pritje të akreditimit edhe të 7 programeve të rëndësishme për funksionimin e këtij institucioni.Ai, shrehet i binduar se Agjencioni i Akreditimit do të akreditojë programet e reja në Universitetin e Prizrenit për hapjen e Fakultetit Filologjik me programin e gjuhës shqipe,atë të gjuhës angleze si dhe hapjen e fakultetit të shkencave matematiko-natyrore si dhe 3 programe të reja për master.

“Ky institucion ka kapacitete të mjaftueshme për të funksionuar normalishtë edhe me hapësirat e reja, që do të jenë të gatshme për të plotësuar kërkesat e numrit të studentëve që nga viti i ri akademik pritet të ketë mbi 10 mijë studentë”.

Afati i parë i konkursit për regjistrim në institucionin më të lartë arsimor në Prizren,pritet të mbahet pasi të bëhet shpallja e rezultateve të Testit të Maturës /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Prokuroria kërkon vazhdimin e masës së paraburgimit për “Kobrën” dhe pesë të tjerët

Prokuroria Themelore në Prizren, ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit ndaj Dibran Hoxhën dhe pesë të pandehurit të tjerë, të dyshuar për vrasjen...

Qindra viktima nga tërmeti i fuqishëm në Turqi dhe Siri

Një tërmet i fuqishëm prej 7.8 shkallësh të Rihterit goditi të hënën juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë, duke lënë të vdekur qindra...

Lajmet e Fundit