25.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Ushtrimet e përbashkëta ushtarake Kosovë-Serbi, skandalizojnë serbët

FSK-marrshSerbët reagojnë ndaj ushtrimeve të përbashkëta ushtarake në mes të Ushtrisë së Serbisë dhe FSK-së. Mediat në Serbi thonë se kjo është në mospërputhje me deklaratat e mëhershme të zyrtarëve serbë, kundër ndihmës së FSK-së në rajonet e përmbytura.

Mediat serbe kanë publikuar shkrime duke e quajtur si rast skandaloz pjesëmarrjen e pjesëtarëve të Ushtrisë së Serbisë në një ushtrim me ata të Forcës së Sigurisë së Kosovës.

Në tekste të disa portaleve serbe, thuhet se një ushtrim në mes të Ushtrisë së Serbisë dhe, siç e quajnë ata “të ashtuquajturës Forcës së Sigurisë së Kosovës”, larg vëmendjes së mediave, kanë marrë pjesë në një ushtrim të përbashkët të NATO-s, në poligonin ushtarak të Hohenfels-it të Gjermanisë.

“Na befason edhe fakti kur Zyra për Kosovën në Beograd, kishe reaguar ashpër pas ofertës që qeverisja në Prishtinë kishte ofruar ndihmë duke thënë se janë të gatshëm të dërgojnë njësitet speciale për të asistuar në katastrofën natyrore në Serbi”.

Në ushtrimet me titullin “Combined Resolve-II”, marrin pjesë rreth 4.000 ushtarë nga Shqipëria, Austria, Bulgaria, Kroacia, Franca, Gjeorgjia, Hungaria, Kosova, Lituania, Polonia, Rumania, Serbia dhe SHBA.

Më Shumë

Babai i Aviciit: Më mungon çdo minutë, por zemërohem me të që u largua

Më 20 prill të vitit 2018, bota humbi një superyll muzikor, DJ-in suedez Avicii. Në moshën 28-vjeçare, ai humbi jetën në mënyrë tragjike ndërsa ishte...

Ofertat e “Bashkimi Reisen” për pushime të paharrueshme në Velipojë

Oferta Verore në Hotel Holiday, Velipoj  Përjetoni një pushim të mrekullueshëm në bregdetin e Velipojës me ofertën tonë të veçantë!  Hotel Holiday Data e vlefshmërisë: Deri më...

Sot nis Euro 2024

Lajmet e Fundit