27 C
Prizren
E martë, 11 Maj, 2021

Vazhdon autopsia e Maradonës, i shkulet zemra për autopsi

Autoritetet në Argjentinë janë duke u përpjekur që të zbulojnë detajet e vdekjes se idhullit argjentinas, derisa sot thuhet se ata kanë zhvarrosur trupin e Maradonës për të bërë autopsi zemrën e tij

Para disa ditëve u tha se autoritetet e drejtësisë kishin përfunduar me mbledhjen e gjakut, urinës, mukozës dhe pjesëve të tjera të trupit nga Diego Armando Maradona, i cili vdiq nga një atak kardiorespirator javën e kaluar në moshën 60 vjeç. Sipas një media në Argjentinë, e quajtur “Data Clave”, mjekët do të zhvillojnë hetimet edhe të mërkurën.

Lexo Edhe:

Lukaku vjen me një supergol kundër Monchengladbach

Madje kjo media ka shkruar se mjekësia ligjore hoqi zemrën e Maradonës nga trupi dhe se ajo peshonte dy herë më shumë se normalja.

Kjo është bërë për të bërë edhe më shumë analiza në laborator, si pjesë e punës së kërkuar nga mjekët ligjorë që po e kryejnë autopsinë e Maradonës.

Sipas këtij portali, qëllimi është që të kryhen edhe disa studime toksikologjike, për të hetuar nëse në trupin e Maradonës kishte gjurmë të konsumimit të alkoolit, drogës apo ndonjë substance tjetër të palejuashme.

Data Clave ka shkruar se Maradona vuante edhe nga sëmundja “Kardiomiopatia e zgjeruar”, apo zemra e rritur derisa zemra e tij peshonte 500 gramë, dy herë më shumë se një zemër normale. Media thotë se autoritetet synojnë që të analizojnë se si funksiononte zemra para se të vdiste lojtari.

Zëdhënësit për hetimin e shkakut të vdekjes së Diego Maradona thonë se nuk do të ketë rezultate përfundimtare të mërkurën, madje edhe ato të bërë nga urina dhe gjaku.

Sipas gjetjeve fillestare të ekipit mjeko-ligjor, Maradona vdiq si rezultat i “edemës akute të mushkërive sekondare ndaj dështimit kronik të zemrës të përkeqësuar”. /GazetaExpress/

Më Shumë

Kërcënon me jetë familjarët e tij në Prizren, prangoset

Në rrugën “Qazim Berisha” të Prizrenit Policia ka arrestuar dje një të dyshuar për dhunë në familje. I dyshuari kishte kërcënuar me jetë dhe kishte...

Prizrenasja shtatzënë që raportoi dhunimin në motel po jetonte aty me burrin – i dyshuar pronari

Më 3 maj, një grua nga Prizreni bashkë me burrin e saj shkuan në polici për të raportuar një rast dhunimi seksual. 35-vjeçarja ka...

22 vjet nga vrasja e Fehmi Aganit

Sot bëhen 22 vjet nga vrasja e nënkryetarit shumëvjeçar të LDK-së dhe deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Fehmi Aganit. Agani u vra me...

Gjirokastra: qyteti ku flasin edhe gurët!

A do të ruash florinë, katandinë dhe shtëpinë, me dy qofte mbush sininë, ec e mer Gjirokastrinë                      ...

Albena Reshitaj: Së pari të vaksinohen qytetarët, pastaj unë

Deputetja e AAK-së, Albena Reshitaj ka treguar se si deputete ka vendosur që të mos vaksinohet para qytetarëve edhe pse punon në sektorin shëndetësor. “Ne...

Me dëshminë e ekspertit ka vazhduar gjykimi ndaj drejtorit të shkollës në Malishevë në rastin ku punëtori teknik humbi jetën në vendin e punës

Të enjten, në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë, ka vazhduar shqyrtimi gjyqësor ndaj drejtorit të Shkollës Fillore të Mesme të Ultë “Ibrahim...

Kënga e vitit 1886 që flet për shitësin e misrave nga Prizreni në rrugicat e Kostandinopojës

“La Tradition” ka botuar, me 1 janar 1906, në faqet 15-17, një këngë të veçantë popullore shqiptare, kënduar asokohe rrugicave të Kostandinopojës nga një...

30 ditë paraburgim për të dyshuarin në Prizren që e rrahu babain

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurit P.K., për shkak të dyshimit të bazuar se...

PDK në Prizren akuzon Haskukën se ka kthyer dy zëvendësdrejtorë të shkollave

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren ka reaguar ndaj kthimit të dy zëvendësdrejtorëve të larguar më parë të shkollës fillore “Lekë Dukagjini”...

Në Indi po përdoret bajga e lopës me besimin se do të largojë COVID-19, vjen përgjigja e mjekëve

Mjekët në Indi po paralajmërojnë kundër praktikës së përdorimit të bajgës së lopës në besimin se do të largojë COVID-19, duke thënë se nuk...

“Karantinë e vizave” për qytetarët e Kosovës

Hylije Mustafa nga Prishtina nuk mund të shkojë në Gjermani për një trajnim profesional, sepse Ambasada gjermane në Kosovë, gjatë pandemisë së koronavirusit, “ka...

Mblidhet Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta

Komisioni Hetimor për shkarkimin e presidentit Ilir Meta do të zhvillojë sot mbledhjen e dytë që është parashikuar të nisë në orën 10:00, ku...

Shtohet konkurrenca për Camavingan

Pas Real Madridit, edhe Arsenali e Barcelona janë futur në garë për mesfushorin francez Eduardo Camavinga, ka raportuar të martën gazeta spanjolle “Mundo Deportivo”....

Ylli për të shkruar historinë, Peja për ta ngushtuar epërsinë, takohen sot në përballjen e tretë të finales

Sot do të zhvillohet përballja e tretë e finaleve të “Play-offit” në Superligën e Kosovës në basketboll ndërmjet Pejës dhe Golden Eagle Yllit, raporton...

Spanja feston fundin e izolimit për COVID-19 pas gjashtë muajsh mbyllje

Festat e improvizuara në rrugë shpërthyen në të gjithë Spanjën, ndërsa gjendja e jashtëzakonshme gjashtëmujore, e vendosur për të luftuar pandeminë, mbaroi. Skenat e vallëzimit...

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për falsifikim diplomash në Malishevë

Gjykata Themelore në Prizren ka njoftuar se i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditë, ndaj të pandehurit H.M., për shkak...

Lajmet e Fundit