11.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Vdekja e turisteve në Valbonë, guida turistike shpjegon pse ndodhi tragjedia

Dy turiste të huaja gjetën vdekjen ditën e djeshme, teksa ishin duke eksploruar Valbonën. Mësohet se ato u rrëzuan për shkak të terrenit të thepisur dhe kanë përfunduar në greminë.

Në një lidhje direkte me A2 CNN, guida turistike Aida Gjeçaj tregon se pse ndodhi ky incident.

“Ishin një grup shokësh dhe dy të tjerët ishin ata që njoftuan për rrëzimin e shoqeve të tyre. Qafa e Valbonës është shkëmb malor i drejtë, është si fletë e drejtë. Nëse nisesh nga Thethi, ajo zonë nuk ka borë, aty ka shkrirë. Aty mund të ecësh mirë, ndërsa në Valbonë ka borë. Unë mendoj se ata janë nisur nga Thethi dhe nuk e kanë ditur që ka borë më pas”, tha ajo.
Ranë në greminë dhe ndërruan jetë, nxirren trupat e dy turisteve të huaja në Valbonë

Lexo po ashtu

Më Shumë

Artistët më të pasur Britanikë nën moshën 35- vjeçare

Ed Sheeran, Harry Styles dhe Adele janë përfshirë në listën e përpiluar nga ‘Sunday Times’, e cilai rendit personat më të pasur nën moshën...

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan drejt fitores

Në Turqi është duke përfunduar numërimi i votave në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale ku u ballafaquan presidenti i tanishëm, Recep Tayyip Erdogan dhe kandidati...

Lajmet e Fundit