-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Vdes artisti legjendar i showbiz-it

Ylli i Dancer and Give Us a Clue Lionel Blair ishte një figurë e shquar në ekranet televizive britanike që nga vitet ’70.

Ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare, personazhi legjendar i showbiz-it, Lionel Blair, transmeton lajmi.net.

Kërcimtari dhe ylli i Give Us a Clue ishte një figurë e shquar në ekranet televizive britanike që nga vitet ’70.

Ai vdiq i rrethuar nga familja e tij, tha kompania e tij e menaxhimit.

Vitet e fundit ai u shfaq në Celebrity Big Brother dhe The Real Marigold Hotel.

Agjenti i tij tha: “Ai arriti në një pleqëri shumë të pjekur, ai ishte i dashur nga familja e tij dhe unë mendoj se ai vdiq në shoqërinë e tyre, gjë që është e bukur”.

Piers Morgan ishte në mesin e shumë të famshëmve që i bëri homazhe yllit, duke e përshëndetur atë si një “burrë të bukur”.

Ai shkroi në Twitter: “RIP Lionel Blair, 92. Një argëtues i mrekullueshëm dhe njeri i mrekullueshëm. Lajm i trishtuar.”

Ndërsa Sheila Ferguson, me të cilën u shfaq në hotelin Real Marigold, shkroi: “OMG. Sapo dëgjova që i dashuri im #LionelBlair ka ndërruar jetë. Në mënyrë ikonike, unë vetëm po mendoja për të sot. Më dhemb zemra. #RIPLionelBlair. Mik që nga Vitet 70, #TheRealMarigoldHotel dhe më gjerë.”

Lionel lindi Henry Lionel Ogus në Kanada dhe u transferua në Britani kur ishte vetëm dy vjeç, me familjen e tij të vendosur në Stamford Hill.

Ai filloi të interpretonte në shfaqje kur ishte fëmijë dhe ndoqi Teatrin Mbretëror Shakespeare në Stratford në 1944.

Argëtuesi vazhdoi të punonte në West End, por vendosi të hiqte dorë nga aktrimi në vitin 1947, gjatë së cilës ai mori emrin e tij artistik Lionel Blair.

Megjithatë, Lionel me të vërtetë u vu në qendër të vëmendjes në vitet 1960 duke u shfaqur në një sërë shfaqjesh të ndryshme si pjesë e trupës së tij të kërcimit.

Më Shumë

Hyjnë në fuqi masat e reja kufizuese, nga ora 22:00 ndalohet lëvizja e qytetarëve

Sot në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese kundër coronavirusit, të cilat do të jenë në fuqi deri më 4 shkurt. Me...

Në spitalin e Prizrenit po trajtohen 4 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, universitar i Kosovës ka njoftuar se 80 pacientë të konfirmuar me Covid-19 pozitiv janë të shtrirë në klinikat për Covid në...

Ish-kryetari i Malishevës deklarohet i pafajshëm për korrupsion, prokuroria thotë se do të vërtetohet fajësia e tij

Ish-kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, i cili po akuzohet për korrupsion, është deklaruar i pafajshëm për veprën penale që i vihet në...

“Izraeli humbet shumë nga një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës”

Në takimin e tij me Vladimir Putin në Soçi tetorin e 2021-shit, Naftali Bennett propozoi mbajtjen e një samiti midis presidentit rus dhe homologut...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Aksidentohet kamioni me 100 majmunë, zhduken disa prej tyre

Një kamion me rreth 100 majmunë është aksidentuar të premten në Pensilvani. Sipas autoriteteve, disa prej majmunëve kanë ikur. Kamioni që transportonte kafshët u përplas...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Tre persona shoqërohen në polici, sekuestrohen dy armë në Malishevë

Tre persona janë shoqëruar në polici në Malishevë, të cilëve u janë sekuestruar dy armë. Kështu ka bërë të ditur sot për Telegrafin zëdhënësi i...

”Le Monde” analizon veprën e Ismail Kadaresë

Kadare vjen i përkthyer në gjuhën frënge, nga violinisti i njohur, Tedi Papavrami.  Me botimin në frëngjisht të kësaj vepre të shkrimtarit shqiptar me famë...

Qytetarët e Shqipërisë revoltohen pasi ju kërkohen 3 doza për të hyrë në Kosovë: Turp, 30 euro me u fut në tokën tonë

Për të dytën ditë me radhë dhjetra qytetarë të Shqipërisë janë duke u kthyer në kufi në Morinë të Kukësit për shkak të vendimit...

Reshje të borës dhe ngrica nëpër rrugë, Policia e Kosovës ka një apel për vozitësit

Policia e Kosovës, pas reshjeve të borës u ka bërë thirrje të gjithë ngasësve të automjeteve që të kenë kujdes gjatë vozitjes. Në komunikatën e...

Një i vdekur dhe 2 mijë e 957 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.913 testime, 2.957 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Totaj u kërkon drejtorëve angazhim në punë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, me prezencë të gjithë kabinetit të drejtorëve komunalë, ka mbajtur mbledhjen e radhës, në të cilën ka...

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

Lajmet e Fundit