-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

Dëgjohet ish-sekretari i UPZ-së në gjykimin ndaj Ramë Vatës

Në gjykimin,  e ish-rektorit Ramë Vataj, i cili në Gjykatën Themelore të Prizrenit po gjykohet për veprën penale “Cenimi i të drejtave të punësimit dhe papunësisë”, ka vazhduar edhe sot me dëgjimin e dëshmitarit Adem Sallauka

Drejtësia Sot, raporton se ish-rektori i Universitetit Publik të Prizrenit, Ramë Vataj, po akuzohet se duke vepruar në cilësi të rektorit, ia mohon apo kufizon personave tjerë të drejtën në punësim në kushte të njëjta.

Në deklarimin e tij, dëshmitari Sallauka deklaroi se prej vitit 2010 deri në 2017 punoja si sekretar i Universitetit Publik të Prizrenit.

Tutje, dëshmitari tha se përgjatë ushtrimit të detyrës si zyrtar kryesor administrativ-sekretar kemi pranuar vendime nga inspektorati i Arsimit që kishin të bëjnë me universitetin.

Ndërsa, në pyetjen e parashtruar nga prokurori shtetit Shahadin Destani se a keni pas rast të pranoni ndonjë vendim nga SIA, dëshmitari i’u përgjigje se unë si sekretarë nuk kam pranuar ndonjë dokument të SIA-s, pasi që dokumentet shkojnë tek zyra e protokollit dhe adresohen varësisht prej natyrës së dokumentit.

Po ashtu, dëshmitari sqaroi se dokumentet për çështje akademike shkojnë drejtpërdrejtë tek rektori i universiteti, ndërsa dokumentet për çështje administrative i adresohen sekretarit të universitetit.

Gjithashtu dëshmitari tha se, për zbatimin e vendimeve të SIA-s është i obliguar rektori i universitetit pasi që është edhe menaxheri kryesor.

Ndër të tjera, dëshmitari Sallauka sqaroi se në kohën kur është hapur konkursi për mësimdhënës nuk kam qenë i informuar pasi në atë kohë kamë qenë i suspenduar nga rektori Vata.

Pas përfundimit të dëgjimit të dëshmitarit  i dëmtuari Miftari, kërkoj nga gjykata që seanca e sotme të shtyhet me arsyetimin se është i angazhuar për një çështje në zyrën e presidentes së Kosovës.

Kundër këtij propozimi ishte avokati Labinot Vataj dhe i akuzuari Vataj, me arsyetimin se i njëjti nuk ka paraqitur ndonjë provë lidhur me kërkesën e parashtruar.

Më pas, gjyqtari i çështjes Fatmir Krasniqi e aprovoj propozimin e të dëmtuarit Miftari dhe vendosi që gjykimi i sotëm të shtyhet dhe të njëjtin e caktoj me datë 26 nëntor 2021 me fillim nga ora 09:30.

Drejtësia Sot

Më Shumë

Gjyqtari nga Prizreni Fahret Vellija zgjedhet anëtar i Këshillit Gjyqësor të Kosovës

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prizrenit, Fahret Vellija, ka marr besimin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, për anëtar të Këshillit Gjyqësor të Kosovës...

Reshje të borës dhe ngrica nëpër rrugë, Policia e Kosovës ka një apel për vozitësit

Policia e Kosovës, pas reshjeve të borës u ka bërë thirrje të gjithë ngasësve të automjeteve që të kenë kujdes gjatë vozitjes. Në komunikatën e...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Qyqja dhe huti në lugun e gjelbër

Prend Ndoja, SHBA Aty rreth burimit të ujit të ftohtë shtrihej një natyrë e gjelbër, aq e bukur sa nuk ka dorë njeriu që mund...

Berlusconi 85-vjeçar synon Presidencën

Italia është gati të zgjedhë presidentin e ri dhe synon nxisë unitetin, pas grindjeve politike. Silvio Berlusconi mendon se është i përshtatshëm për këtë pozitë.Manjati...

Aksidentohet kamioni me 100 majmunë, zhduken disa prej tyre

Një kamion me rreth 100 majmunë është aksidentuar të premten në Pensilvani. Sipas autoriteteve, disa prej majmunëve kanë ikur. Kamioni që transportonte kafshët u përplas...

Moti këtë javë: Reshje bore, ngrica dhe temperatura deri në -13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot të ftohtë, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet...

Dy të vdekur nga koronavirusi të hënën në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur dy persona nga koronavirusi në Kosovë. Gjatë kësaj periudhe janë regjistruar 2.243...

Omicroni vazhdon të jetë shpërthyes në Kosovë, për një javë u konfirmuan mbi 15 mijë raste të reja

Situata epidemiologjike në Kosovë vazhdon të jetë kritike, e kjo për shkak të rritjes së vazhdueshme të numrit të rasteve të reja me coronavirus...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Haradinaj i pikëlluar për ndarjen nga jeta të aktivistit të AAK-së, Kristë Dulaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka njoftuar për vdekjen e aktivistit të kësaj partie në Prizren, Krist Dulaj nga Zymi i Hasit. Haradinaj është shprehur...

Çifti “ngjiten” duke bërë seks, largohen me batanije nga banesa për në spital

Kjo ngjarje e rrallë ka ndodhur në një fshat të Afrikës. Siç shkruanin mediat lokale atje, ky nuk është fenomen edhe shumë i rrallë në...

Policia mbush arkën e shtetit me mbi 21 mijë euro, vetëm dje dënoi 618 qytetarë që nuk respektuan masat antiCOVID-19

Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja në luftimin dhe parandalimin e përhapjes së coronavirusit, masa këto të cilat kanë hyrë dje në...

Prizreni 16 fiton në Ligën Unike

Prizreni 16 ka shënuar fitore ndaj Kamza Basket me rezultat 86:95 (17:26, 7:22, 33:23, 29:24), në kuadër të xhiros së tetë të Ligës Unike. Fillimi...

1840 tiketa trafiku në 24 orët e fundit në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë, Policia ka shqiptuar 1840 tiketa trafiku. Sipas raportit janë shkaktuar 32 aksidente trafiku me dëme materiale e...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

Lajmet e Fundit