17.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shtator, 2021

Vdes këngëtari i folklorit, Isë Llapqeva

Ka ndërruar jetë këngëtari i mirënjohur i folklorit shqiptar, Isë Llapqeva, në moshën 76-vjeçare.

Isë Llapqeva është një këngëtar i njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo popullore rapsodike. Në vitin 2014, Isë Llapqeva dhe Halil Bytyqi kanë publikuar albumin “Lavdi, Lavdi, Lavdi Legjendave Kombëtare”. Ndërsa më datë 10 Janar 2020, Ali Krasniqi, Halil Bytyqi dhe Isë Llapqeva publikojnë videoklipin “Odat Tona Janë Kanë Shkollë”, ky njëherit konsiderohet projekti i tij i fundit.

Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur vëllai i tij, këngëtari Hamzë Llapqeva.

Varrimi i të ndjerit do të bëhet sot (15 shtator) në orën 16:00 në varrezat e Prizrenit.

Më poshtë njoftimi i plotë:

Miq dhe dashamirë t? nderuar, ju njoftojmë me pikëllim te thell se sot me datë 15 shtator 2020 në mosh?n 76 vjeqare vdiq Vllau, Prindi ynë: Isë Imer Llapqeva.

Varrimi do të bëhet sot me 15 shtator ditë e marte në ora 16;00 me Iqindi në varrezat e Prizrenit.

Me dhimbje të thell? Familja Llapqeva.

 

Më Shumë

OHTK kundër mbylljes së bizneseve, kërkojnë shqyrtim të masave

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës është kundër mbylljes se bizneseve, duke kërkuar shqyrtim të masave nga institucionet shtetërore. Përmes një reagimi ata kanë...

Alan Shearer i ashpër më Xhakën: Kjo nuk justifikohet, është kartoni i 11 i kuq me Arsenalin

Kartoni i kuq i Granit Xhakës në humbjen e Arsenalit nga Manchester City ishte i pafalshëm dhe dërgoi një mesazh shumë dëmtues për shokët...

E ardhmja e Kylian Mbappes pritet të dihet sot

Këtë të hënë përfundon ultimatumi që i ka dhënë Real Madridi drejt Paris Saint-Germain për Kylian Mbappen. Pasi oferta e parë prej 160 milionë euro...

Rritet sërish numri i vdekjeve, 32 viktima brenda ditës në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 32 viktima si pasojë e COVID-19. Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 1,612 raste të reja...

Bie në një greminë në Prevallë, ndërron jetë 29 vjeçari

Një 29-vjeçar ka ndërruar jetë pasi që dyshohet se ka rënë në një greminë në bjeshkët e Prevallës,. Lajmin për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar...

Gjendet pa shenja jete një grua në Prizren

Një femër është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e saj, raporton PrizrenPress Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur mbrëmjen e 31...

BQK: Emigrantët për gjashtë muaj dërguan 552 milionë euro në Kosovë

Emigrantët që jetojnë dhe punojnë nëpër shtetet në ndryshme të botës brenda gjashtë muajve të këtij viti kanë dërguar 552 milionë euro në Kosovë....

Vdes në moshën 91 vjeçare Ed Asner, aktori i ‘Lou Grant’dhe ‘Up’

Ed Asner, i njohur më së shumti për rolin e tij të Lou Grant, ka vdekur në moshën 91-vjeçare, shkruan KultPlus. Aktori vdiq paqësisht të...

Dragash, goditet këmbësori nga një automjet

Një këmbësor është goditur nga një automjet në fshatin Brezne të Dragashit, raporton PrizrenPress Sipas njoftimit të Policisë së Kosovës, aksidenti raportohet të ketë ndodhur...

Doza e tretë sukses në Izrael, ul rrezikun e infektimit nga Covid-19

Aplikimi i dozës së tretë të vaksinës në Izrael duket se po rezulton një sukses i vërtetë kundër COVID. Tek të gjithë qytetarët atje që...

“Çdo gjë kam humbur…”, rrëfimi i gazetares afgane që po strehohet në Shqipëri

Ziagul Azimi është 27 vjeç. Në Afganistan punonte gazetare për të drejtat e grave në një televizion në Kabul. Por tashmë ka lënë aty familjen...

Japoni/ Një substancë e çuditshme gjendet në vaksinat Moderna

Japonia ka lënë në pritje një pjesë të vaksinave Moderna pasi një substancë e huaj u gjet në një shishe. Një farmacist pa disa grimca...

Ronaldo hyn në librin e rekordeve “Guinness”

Transferi më i ri i Manchester United, Cristiano Ronaldo ka hyrë në librin e rekordeve. Ronaldo me golat e shënuara me Portugalinë në ndeshjen kundër...

Quni: Qeveria lokale nuk ka investuar asgjë në lagjjen “Tusuz” të Prizrenit

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka kritikuar qeverinë lokale se nuk ka investuar asgjë në lagjen “Tusuz”. Sipas tij, kjo lagje...

AKK-ja tregon arsyet pse kërkoi që kryetarët e komunave të mos takohen me Kurtin

Asociacioni i Komunave të Kosovës(AKK) sot u ka bërë thirrje kryetarëve të komunave që të mos marrin pjesë në takimin e ftuar nga kryeministri...

Kualifikueset e Botërorit, sot Kosova përballet me Gjeorgjinë

Kombëtarja e Kosovës në futboll, sot përballet me Gjeorgjinë në kuadër të kualifikuese për Botërorin ‘Katar 2022’. "Dardanët" dje kanë zbarkuar në tokën e Gjeorgjisë...

Lajmet e Fundit