20.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Veselaj, premton avancimin e të drejtave të komunitetit ashkali

veselaj te ashkalitKandidatja e PDK-së për Asamblenë Komunale Luljeta Veselaj është takuar me banorët e lagjes “Arbana” në Prizren. Në këtë takim me qytetarët ka marrë pjesë Fadil Sallauka Shef i Shtabit Zgjedhor i Nëndegës “2 Korrikut” ,zv. ministri i Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Gani Elshani ,Vezire Berisha Sekretare e Nëndegës, Rasim Krasniqi, Arlind Sejdiu, dhe Nexhmedin Krasniqi.
Kandidatja Veselaj i falënderoi të gjithë për pritjen. Ajo premtoi komunitetit ashkali, se do të jetë zëri i tyre në Kuvendin Komunal.

Ajo po ashtu foli për të arriturat e PDK-së, sidomos sa i përket avancimit të drejtave të Komunitetit Ashkali.

Në emër të banorëve të lagjes ” Arbana ” foli edhe Leonarda Gashi. Ajo në këtë takim e ngriti shqetësimin sa i përket ndihmës për avancimin e të drejtave të komunitetit ashkali, dhe integrimin e tyre.

Kandidatja për Kuvendin Komunal, Vesaelaj premtoi se me të gjitha mundësitë dhe kapacitetin dhe bagazhin intelektual do të punojë në avancimin e të drejtave të komunitetit ashkali.

“Nëpërmjet votës suaj do të jem zëri i juaj dhe i arsyes”.Zv. Ministri i Ministrisë së Kulturës Rinisë dhe Sporteve, Elshani, ndërkaq kërkoi nga komuniteti ashkali që të votohet numri 99 i PDK –së dhe kandidatja Luljeta Veselaj nr.21. /PrizrenPress.com/

Fshatrat Gorozhup-Pogaj të Hasit do të lidhen me rrugë

Është nënshkruar protokolli për zbatimin e marrëveshjes për ndërtimin e rrugëve të fshatrave ndërkufitarë që ndërlidhin fshatrat ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë. Nënshkrimi për zbatimin e...

Kryeziu: Lista Serbe mund të ç’regjistrohet

Shteti serb duket se qëndron pas sulmit terrorist mbi Policinë e Kosovës të dielën e 24 shtatorit në fshatin Banjskë të Zveçanit. Kështu thonë faktet...

Lajmet e Fundit